Amicale aneb přátelský

Píše se rok 1964 a v Paříži vzniká myšlenka založit sdružení pro front office manažery za účelem setkávání a usnadnění komunikace a vybudování osobních i profesionálních vztahů založených na vzájemné důvěře. Do roku 1973 bylo sdružení pouze francouzskou záležitostí, po té se však zrodilo mezinárodní sdružení "Amicale International des Sous-Directeurs et Chef de Reception des Grand Hotels" (AICR) a v roce 1992 byla založena i sekce česká. Cílem Amicale je nejen navazování kontaktů a posílení pracovních vztahů mezi členy, ale i podpora a propagace jejich profese.

Do tohoto prestižního sdružení patří i hotel Carlsbad Plaza, který se stal jeho členem roku 2008 a pravidelně se tak účastní setkání, kde se probírají aktuální témata a novinky týkající se práce front office. Zpravidla se prezentují až 3 zajímavé subjekty z České republiky, členové si vyměňují zkušenosti a vždy se koná prohlídka hotelu, kde zasedání probíhá. Hotel Carlsbad Plaza patří mezi 3 hotely z Karlových Varů, které se zasedání sdružení účastní.

Každoročně sdružení pořádá soutěž o nejlepšího mladého recepčního – "David Campbell Trophy", kdy vítězové jednotlivých kol reprezentují svou zemi na mezinárodním finále. Soutěž roste od úspěchu k úspěchu každým rokem a získala si respekt všech hoteliérů a sponzorů. Splňuje svůj cíl jako vzdělávací nástroj mladší generace, pro které je to obrovská výzva a zároveň příležitost poznat nové kolegy ze všech koutů světa.

AICR Mezinárodní kongres 2011 se konal na Novém Zélandu a Česká republika má tu čest hostit následující ročník, který proběhne v Praze. Součástí kongresu je zasedání mezinárodního výboru, valná hromada a již zmiňované mezinárodní finále soutěže "David Campbell Trophy".

Členstvím v Amicale hotel Carlsbad Plaza opět dokazuje, že hlavní prioritou je neustálé zlepšování svých služeb a poskytování toho nejlepšího servisu pro své hosty. 


Přidat nový komentář
MexicanInsuranceStore.com JAMS

25. června 2017 14:27


Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.

Reagovat

dental implants toronto jams

25. června 2017 2:41


This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...

Reagovat

Adobe Photoshop CS6 Crack Adobe Photoshop CS6

24. června 2017 21:59


<a href=https://junaidshahid.com/softwares/adobe-photoshop-cs6-crack-torrent-download/"">Adobe Photoshop CS6 Crack</a> Torrent Download Free Full Version Extended Adobe Photoshop CS6 32 And 64 Bit Download Free ISO Crack.

Reagovat

minds.com jams

24. června 2017 17:39


useful information on topics that plenty are interested on for this wonderful post.Admiring the time and effort you put into your b!..

Reagovat

smart traveller axa asda

24. června 2017 14:56


I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well..
travel insurance in Singapore

Reagovat

techieword techieword

24. června 2017 13:37


<a href="http://www.socialmediatoday.com/users/mohitkumar1">http://www.socialmediatoday.com/users/mohitkumar1</a><br>

Reagovat

How to travel adasdas

23. června 2017 15:49


This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives indepth information. Thanks for this nice article.

Reagovat

http://livingwell.soup.io/ jams

23. června 2017 14:39


Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.

Reagovat

Best Online Courses dASDdASDAS

23. června 2017 14:17


The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me.

Reagovat

پنجره asads

23. června 2017 11:46


i truly like this article please keep it up.

Reagovat

jeans asads

23. června 2017 8:08


Im no master, however I trust you simply made a brilliant point. You absolutely completely comprehend what youre talking about, and I can genuinely get behind that.

Reagovat

Trouwpak cds@gmail.com

22. června 2017 23:11


Suits at Sea verkoopt trendy Trouwpakken van topkwaliteit. Zoek je het mooiste Trouwpak mannen? En een pak die mooi getailleerd om je lichaam zit & je goed staat? Kom dan je Trouwpak kopen bij Suits at Sea! Check de site...;-)

Reagovat

Escorts de medellin csd@gmail.com

22. června 2017 15:24


they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.

Reagovat

readyclickandgo travel asad

22. června 2017 15:10


this is truly decent to read..informative post is great to read..thanks a considerable measure!

Reagovat

Nondual Teachers I high appreci

22. června 2017 14:47


I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information?

Reagovat

keratosis pilaris treatment before and after asad

22. června 2017 12:04


Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.

Reagovat

it consultant insurance jessicamak188@gmail.com

22. června 2017 8:48


Miraculous blog site!! I would surely bookmark this site and every day I’ll get more and more latest information.

Reagovat

Second hand restaurant equipment Second hand restaurant equipment

22. června 2017 4:47


I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

Reagovat

obat mata minus herbal obat mata minus herbal

22. června 2017 3:48


Webform Rules makes it possible to catch webform submissions by rules and do whatever you'd like to do with it (meaning: do whatever rules let you do with it) ...

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 2982)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru