Amicale aneb přátelský

Píše se rok 1964 a v Paříži vzniká myšlenka založit sdružení pro front office manažery za účelem setkávání a usnadnění komunikace a vybudování osobních i profesionálních vztahů založených na vzájemné důvěře. Do roku 1973 bylo sdružení pouze francouzskou záležitostí, po té se však zrodilo mezinárodní sdružení "Amicale International des Sous-Directeurs et Chef de Reception des Grand Hotels" (AICR) a v roce 1992 byla založena i sekce česká. Cílem Amicale je nejen navazování kontaktů a posílení pracovních vztahů mezi členy, ale i podpora a propagace jejich profese.

Do tohoto prestižního sdružení patří i hotel Carlsbad Plaza, který se stal jeho členem roku 2008 a pravidelně se tak účastní setkání, kde se probírají aktuální témata a novinky týkající se práce front office. Zpravidla se prezentují až 3 zajímavé subjekty z České republiky, členové si vyměňují zkušenosti a vždy se koná prohlídka hotelu, kde zasedání probíhá. Hotel Carlsbad Plaza patří mezi 3 hotely z Karlových Varů, které se zasedání sdružení účastní.

Každoročně sdružení pořádá soutěž o nejlepšího mladého recepčního – "David Campbell Trophy", kdy vítězové jednotlivých kol reprezentují svou zemi na mezinárodním finále. Soutěž roste od úspěchu k úspěchu každým rokem a získala si respekt všech hoteliérů a sponzorů. Splňuje svůj cíl jako vzdělávací nástroj mladší generace, pro které je to obrovská výzva a zároveň příležitost poznat nové kolegy ze všech koutů světa.

AICR Mezinárodní kongres 2011 se konal na Novém Zélandu a Česká republika má tu čest hostit následující ročník, který proběhne v Praze. Součástí kongresu je zasedání mezinárodního výboru, valná hromada a již zmiňované mezinárodní finále soutěže "David Campbell Trophy".

Členstvím v Amicale hotel Carlsbad Plaza opět dokazuje, že hlavní prioritou je neustálé zlepšování svých služeb a poskytování toho nejlepšího servisu pro své hosty. 


Přidat nový komentář
شركة نقل اثاث بجدة شركة نقل اثاث بجدة

26. října 2016 10:15


Thank you again for all the knowledge you distribute, Good post. I was very interested in the article, it's quite inspiring I should admit. I like visiting your site since I always come across interesting articles like this one.Great Job, I greatly appreciate that do Keep sharing! <a href="http://www.xn-----jtdlp1a8a2dguu.com/"> شركة نقل اثاث بجدة</a>

Reagovat

bad credit car finance jakiejack6@gmail.com

26. října 2016 9:34


Thanks for this great post. i find it very interesting and very well thought out and put together. I look forward to reading your work in the future.

Reagovat

hosting y dominio barato hosting y dominio barato

26. října 2016 9:07


This is very educational content and written well for a change. It's nice to see that some people still understand how to write a quality post! <a href="http://www.tuhost.mx/">hosting y dominio barato</a>

Reagovat

Affordable Websites Pakistan Andy

25. října 2016 14:42


Well thanks for posting such an outstanding idea. I like this blog & I like the topic and thinking of making it right.

Reagovat

cheap sectionals under 500 asdxx

25. října 2016 13:51


It is an extraordinary site.. The Design looks great.. Continue working like that!.

Reagovat

Bay Motor Products online johna7870@gmail.com

25. října 2016 12:43


Here at this site really the fastidious material collection so that everybody can enjoy a lot.

Reagovat

moped insurance quotes jakiejack6@gmail.com

25. října 2016 10:25


Great post. you have pointed out some excellent points. I as well believe this is a very superb website.

Reagovat

Case-Study-Solutions.com Jason

25. října 2016 9:39


I loved the way you discuss the topic great work thanks for the share Your informative post.

Reagovat

distributive property calculator online distributive property calculator online

25. října 2016 8:09


You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing. <a href="http://my-hw.org/distributive-property-calculator/"> distributive property calculator online</a>

Reagovat

wood burning sam

24. října 2016 16:42


Cheap Replica Handbags You guide me by sharing this toolbox i face problem whenever i exploit this promotion reading your blog i am able to easily use.

Reagovat

work life balance sam

24. října 2016 16:40


Heya i’m for the first time here. I found this board and I to find It truly helpful & it helped me out a lot. I hope to provide something back and aid others such as you helped me.

Reagovat

skylight windows sam

24. října 2016 16:39


Cheap Gucci Handbags Is usually blogengine much better than wp for reasons unknown? Should be which is turning out to be popluar today.

Reagovat

air rifles sam

24. října 2016 16:37


Certainly with your thoughts here and that i love your blog! I’ve bookmarked it making sure that I can come back & read more in the foreseeable future.

Reagovat

custom driveway gates alix@gmail.com

24. října 2016 14:01


I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.

Reagovat

Celebrities Weight dsdfsdfs

24. října 2016 13:46


Great job for publishing such a beneficial web site. Your web log isn’t only useful but it is additionally really creative too. There tend to be not many people who can certainly write not so simple posts that artistically. Continue the nice writing

Reagovat

piaggio insurance jakiejack6@gmail.com

23. října 2016 10:25


This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives indepth information. Thanks for this nice article.

Reagovat

cheap chemistry papers thomasgabriel1122

23. října 2016 10:08


This is really a nice and informative. containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it.

Reagovat

thrush treatment options JAMS

23. října 2016 9:07


Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..

Reagovat

seo services JAMS

22. října 2016 21:37


Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 1458)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru