Anatolij Bardin: O odpočinku a hokeji

Úspěšný generální manažer ruského hokejového klubu Avantgard Omsk Anatolij Bardin jezdívá s manželkou do proslulých karlovarských lázní rok co rok. Muž, který na sklonku jara přemluvil nejlepšího českého hráče Jaromíra Jágra, aby zůstal i pro příští sezonu věrný ruskému Omsku, bydlívá pravidelně v hotelu Carlsbad Plaza: „Miluji komfort, klid a čistotu, a tady je navíc vše tak elegantní! Do vašeho hotelu jezdíme již čtvrtým rokem," usmívá se mocný muž ruského ledního hokeje.

Dokážete vůbec někdy vypustit hokej z hlavy?

„S politováním musím konstatovat, že jen velmi zřídka. I zde v lázních stále přemýšlím, zda jsme zvolili správného hráče, jak s ním budou pracovat trenéři apod... Myšlenky jsou to nárazové, ale přece jen jsou. Naštěstí mi v tomto ohledu s odpočinkem pomáhají Karlovy Vary a hotel Carlsbad Plaza a jeho jedinečné Spa."

Čemu dáváte ve Varech přednost – léčebným pramenům, Becherovce nebo českému pivu?

„Nebudu skrývat, že si ve svém volném čase rád dám pivo i Becherovku. Ale za celou dobu, co jezdím do Karlových Varů, jsem zde nevypil piva ani skleničku. Dopřávám si výhradně léčebné prameny."

Na jakou hokejovou chvíli nejraději vzpomínáte?

„Je to určitě vítězství v ruském mistrovství, kdy jsme se stali mistry na cizím ledě v Magnitogorsku. Slíbil jsem hokejistům, že když vyhrajeme, zapálím si doutník přímo na ledě. Ale ještě minutu před koncem jsme nemohli najít sirky na zapálení doutníku. Ten moment byl opravdu nezapomenutelný a budu si ho pamatovat do konce života."

Povězte nám něco o Jaromíru Jágrovi.

„O Jágrovi mohu mluvit jen v dobrém, jako o hokejistovi i jako o člověku. Je to opravdová ikona, vzor, nejen v českém, ale ve světovém hokeji vůbec. Má promyšleny všechny kroky, je klidný, na trénincích i v životě maká nejvíc ze všech a nikdo ho k tomu nemusí nutit. Celý jeho život, strava, spánek, bydlení, vše je zasvěceno hokeji. Proto je i ve 38 letech stále ve výborné kondici. Že je výborným hráčem, nám dokázal i na mistrovství světa v ledním hokeji. Kdyby se všichni naši mladí muži snažili Jágrovi podobat a měli alespoň kapku talentu, dotáhnou to opravdu daleko."

Jak hodnotíte letošní vzájemné česko-ruské finále na mistrovství světa v Německu?

„Mohu říci jediné: Tým Čechů měl štěstí. Velice kladnou roli sehrál Jaromír Jágr po prohře nad Norskem, kdy se nejen v šatně, ale také v tisku drsně vyjádřil ohledně českých hráčů, kteří na mistrovství nepřijeli. To pozvedlo kluky v týmu, kteří ještě v drtivé většině neměli žádné hokejové zásluhy. Podle mě to byl přelomový bod mistrovství. Vítězství patří silnějšímu a váš tým vyhrál zaslouženě. Jen se mě pak v Rusku ptali, proč jsem v Omsku vychoval hráče, kteří ve finále porazili tým Ruska..."

Galerie

Anatolij Bardin

Celá galerie

Datum publikování: 15.8.2011

↑ nahoru