Champagne: Šumivý francouzský zázrak

Šampaňské je specifické ve všech ohledech. Víte, že se stáčí do silnějších vinných lahví a má hodně vyhloubené dno, aby odolalo tlaku šumivého nápoje? Že korková zátka má tvar hříbku a její kovová část se nazývá agrafa? Že se šampaňské servíruje o teplotě 6 až 8 stupňů do skleniček tvaru flétny, aby se řádně rozvinuly žlutavé tóny i příchuť? A že jako jediné víno se dá pít ke každému jídlu?

Vinná réva dozrává na svazích kraje Champagne již od prvního století našeho letopočtu. Svůj věhlas ale získala až v okamžiku, kdy z ní bylo vyrobeno první - tolik milované a oslavované - šampaňské. Legenda hovoří o tom, že bublinky, které šampaňské proslavily, objevil v 17. století náhodou benediktinský mnich Dom Pérignon.

Vynikající chuť vybraných značek Champagne můžete okusit také v hotelu Carlsbad Plaza, který nabízí znamenitý a vytříbený výběr toho nejlepšího šumivého moku.

Svou téměř dvěstěpadesátiletou historií se pyšní značka Champagne Louis Roederer. Unikátnost vína docenil i ruský car Alexandr II., na jehož popud se Roedererové stali carským dvorním dodavatelem. Champagne Louis Roederer CRISTAL je stáčeno do speciálních křišťálových lahví, navržených před stovkou let právě pro ruského cara. Vinařská rodina Roedererů se však specializuje především na fantastickou odrůdu Brut Premier, která tvoří téměř 75 % její produkce.

Značka Moët & Chandon, s více než 260 let starou tradicí, je oficiálním dodavatelem vína pro Vatikán a královské rodiny v Dánsku, Belgii, Španělsku, Švédsku i Velké Británii. Hotel Carlsbad Plaza nabízí dva luxusní představitele tradičního vinařského podniku Moët and Chandon: růžové víno Rosé Imperial s ovocnou chutí a příměsí odrůdy Pinot Noir, a Brut Imperiál, složený z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier s vynikající vlastností podpořit apetit uprostřed bujaré hostiny.

Šumivé víno Cuvée Dom Perignon nese jméno slavného vynálezce, za značkou Cuvée Dom Perignon se však skrývá mnohem více – delikátní světle žluté šampaňské se zelenými odlesky, kombinující odrůdy Pinot Noir a Chardonnay.

Neméně znamenitým vínem z nabídky hotelového baru je Veuve Clicquot Brut. Víno s tradicí od roku 1772, o jehož slávu a jedinečnou kvalitu se zasloužila svého času dokonce žena – madam Clicquot - vdova po jednom z majitelů, přezdívaná Grand Dame of Champagne, se honosí svou prvotřídní kvalitou a výjimečnou chutí.

Využijte bohaté nabídky skvělých značek a zvolte si svůj luxusní šumivý prožitek.

Galerie

Champagne

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
chowchilla asasas

22. března 2017 9:51


Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site..

Reagovat

Anthony Website Online Anthony

22. března 2017 0:41


I really enjoyed reading this. I'm going to bookmark it and come back for future updates.

Reagovat

Tony Website https://tattoosareforsluts.tumblr.com/

22. března 2017 0:39


Great post and I love the design!!

Reagovat

IRO japan

21. března 2017 17:37


I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You.

Reagovat

fruit jk

21. března 2017 11:39


Your computer is rattling instructive and your articles are wonderful.

Reagovat

entrümpelung sadsd

21. března 2017 7:52


thanks this is good blog.

Reagovat

anzac day activities for kids sadasd

20. března 2017 13:47


Please share more like that.

Reagovat

Decorative Concrete Brisbane mirchalmaz

20. března 2017 9:46


I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.

Reagovat

cdcsb Jack

18. března 2017 15:05


After more than 100 hours of research, we think that the LG WM3770HWA washer is the best front-loading washer for most people. October 25, 2016: Weve fully updated this guide with new picks, competitors, and advice throughout. Our pick, runner-up, and top-loader choices are among the models we

Reagovat

Jacksonville seo company HF

18. března 2017 14:06


These firms have all been around the block, and the top SEO firm is one that you can trust to invest your time and efforts wisely. If you want to see your company rise to the top of the rankings, 

Reagovat

https://www.youtube.com/c/AGNnewsChannel https://www.youtube.com/c/AGNnewsChannel

18. března 2017 12:48


I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming!

Reagovat

canadian expats in texas rabia

16. března 2017 16:34


Intriguing subject for a website. I have been looking the Internet for the sake of entertainment and happened upon your site. Marvelous post. Much obliged a ton for sharing your insight! It is extraordinary to see that a few individuals still invest an exertion into dealing with their sites. I'll make sure to inquire again genuine soon.

Reagovat

angellocsin angellocsin876@gmail.com

16. března 2017 9:27


Legal Anabolic Steroids” for many performance enhancers that little three word phrase has a nice ring to it and at the same time seems like something out of fantasy land. http://www.legalmusclesteroids.com

Reagovat

tuberank jeet 3 review smith

15. března 2017 11:57


Much obliged to you again for all the information you distribute,Good post. I was exceptionally keen on the article, it's entirely rousing I ought to concede. I like going to you site since I generally run over fascinating articles like this one.Great Job, I incredibly acknowledge that.Do Keep sharing! Respects,

Reagovat

porn cccam server Jack

15. března 2017 10:17


I felt exceptionally glad while perusing this site. This was truly extremely enlightening site for me. I truly preferred it. This was truly an agreeable post. You rock!.

Reagovat

best multimeter Jack

14. března 2017 14:09


Any Fluke version of multimeter is a terrific purchase, and this one is right for area use. You’ll fast discover that it becomes a vital part of your device package. It really is nearly a gold widespread for a meter that’ll be in heavy use.

Reagovat

Assassin’s Creed chomikuj asdasd

13. března 2017 11:22


No doubt this is an excellent post I got a lot of knowledge after reading good luck. Theme of blog is excellent there is almost everything to read. Brilliant post.

Reagovat

Kaya Health Clubs Jack

13. března 2017 10:25


I Bed your articles guys have it up.

Reagovat

fat diminisher review asd

12. března 2017 20:57


Much obliged to you for some other enlightening site. The spot else might just I understand that sort of data written in such a flawless strategy? I have an endeavor that I am essentially now running on, and I've been at the look out for such information.

Reagovat

cheap wedding venues dsfsdf

12. března 2017 19:11


Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i've been waited for so long. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 1004)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru