Champagne: Šumivý francouzský zázrak

Šampaňské je specifické ve všech ohledech. Víte, že se stáčí do silnějších vinných lahví a má hodně vyhloubené dno, aby odolalo tlaku šumivého nápoje? Že korková zátka má tvar hříbku a její kovová část se nazývá agrafa? Že se šampaňské servíruje o teplotě 6 až 8 stupňů do skleniček tvaru flétny, aby se řádně rozvinuly žlutavé tóny i příchuť? A že jako jediné víno se dá pít ke každému jídlu?

Vinná réva dozrává na svazích kraje Champagne již od prvního století našeho letopočtu. Svůj věhlas ale získala až v okamžiku, kdy z ní bylo vyrobeno první - tolik milované a oslavované - šampaňské. Legenda hovoří o tom, že bublinky, které šampaňské proslavily, objevil v 17. století náhodou benediktinský mnich Dom Pérignon.

Vynikající chuť vybraných značek Champagne můžete okusit také v hotelu Carlsbad Plaza, který nabízí znamenitý a vytříbený výběr toho nejlepšího šumivého moku.

Svou téměř dvěstěpadesátiletou historií se pyšní značka Champagne Louis Roederer. Unikátnost vína docenil i ruský car Alexandr II., na jehož popud se Roedererové stali carským dvorním dodavatelem. Champagne Louis Roederer CRISTAL je stáčeno do speciálních křišťálových lahví, navržených před stovkou let právě pro ruského cara. Vinařská rodina Roedererů se však specializuje především na fantastickou odrůdu Brut Premier, která tvoří téměř 75 % její produkce.

Značka Moët & Chandon, s více než 260 let starou tradicí, je oficiálním dodavatelem vína pro Vatikán a královské rodiny v Dánsku, Belgii, Španělsku, Švédsku i Velké Británii. Hotel Carlsbad Plaza nabízí dva luxusní představitele tradičního vinařského podniku Moët and Chandon: růžové víno Rosé Imperial s ovocnou chutí a příměsí odrůdy Pinot Noir, a Brut Imperiál, složený z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier s vynikající vlastností podpořit apetit uprostřed bujaré hostiny.

Šumivé víno Cuvée Dom Perignon nese jméno slavného vynálezce, za značkou Cuvée Dom Perignon se však skrývá mnohem více – delikátní světle žluté šampaňské se zelenými odlesky, kombinující odrůdy Pinot Noir a Chardonnay.

Neméně znamenitým vínem z nabídky hotelového baru je Veuve Clicquot Brut. Víno s tradicí od roku 1772, o jehož slávu a jedinečnou kvalitu se zasloužila svého času dokonce žena – madam Clicquot - vdova po jednom z majitelů, přezdívaná Grand Dame of Champagne, se honosí svou prvotřídní kvalitou a výjimečnou chutí.

Využijte bohaté nabídky skvělých značek a zvolte si svůj luxusní šumivý prožitek.

Galerie

Champagne

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
browse this site farhan malik

23. února 2017 23:24


This is a truly good site post. Not too many people would actually, the way you just did. I am really impressed that there is so much information about this subject that have been uncovered and you’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff.

Reagovat

beauty supplements asdd

23. února 2017 18:00


nice post, keep up with this interesting work. It really is good to know that this topic is being covered also on this web site so cheers for taking time to discuss this!

Reagovat

health asd

23. února 2017 18:00


Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Many thanks!

Reagovat

beauty asd

23. února 2017 17:59


You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.

Reagovat

fitness asd

23. února 2017 17:59


I found this is an informative and interesting post so i think so it is very useful and knowledgeable. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

Reagovat

living asd

23. února 2017 17:59


it was a wonderful chance to visit this kind of site and I am happy to know. thank you so much for giving us a chance to have this opportunity..

Reagovat

look young asd

23. února 2017 17:59


Great things you’ve always shared with us. Just keep writing this kind of posts.The time which was wasted in traveling for tuition now it can be used for studies.Thanks

Reagovat

health asd

23. února 2017 17:48


I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming!

Reagovat

beauty asd

23. února 2017 17:47


Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!

Reagovat

walking tour of hollywood jk

23. února 2017 13:15


this is extremely fascinating substance! i've absolutely extremely joyful in perusing your focuses and have arrive at the belief that you are proper approximately a number of them. you are top notch.

Reagovat

canadian expats in california carissa30

23. února 2017 12:21


Whether you are transitioning residency between Canada and the U.S. or you have already made the move, it is important to understand the benefits of a cross-border financial plan. Learn how Cardinal Point can help when holding investment assets or financial interests in the U.S. or Canada.

Reagovat

wedding photography jk

23. února 2017 10:27


This is not a decision that can be made on looks alone—you must meet your potential photographers in person. If you like what you see on their site—and their fees are in your ballpark range—call to see if they're available for your wedding date.

Reagovat

voyance gratuite par telephone carissa30

22. února 2017 19:21


Your online journal furnished us with significant data to work with. Each and every tips of your post are marvelous. You rock for sharing. Continue blogging..

Reagovat

skin health carissa30

22. února 2017 18:50


I truly value this awesome post that you have accommodated us. I guarantee this would be gainful for the greater part of the general population.

Reagovat

love rosie full movie Jack

22. února 2017 14:16


Rosie and Alex have been best friends since they were 5, so they couldn't possibly be right for one another...or could they? When it comes to love, life and making the right choices, these two are their own worst enemies.

Reagovat

electrician clipart jams

22. února 2017 11:02


I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative..

Reagovat

popcorn flix kl

21. února 2017 13:46


television antenna attached to the television. In the 2000s, FM radio programming, high-speed Internet, telephone service, and similar non-television services may also be provided through these cables. The abbreviation CATV is often used for cable television

Reagovat

weee recycling Joseph

20. února 2017 21:53


They also safely dispose of all toxic components such as lead, dioxins, cadmium, mercury and more

Reagovat

Custom Logo Designer ASD

20. února 2017 19:04


Decent post. I was checking continually this website and I'm awed! Greatly valuable data exceptionally the last part I nurture such data a considerable measure. I was looking for this sure information for quite a while. Much obliged to you and good fortunes.

Reagovat

http://inpatientvsoutpatient.com/post_part5.xml local drug rehab

20. února 2017 12:06


No wonder why you receive countless of feedbacks.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 881)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru