Champagne: Šumivý francouzský zázrak

Šampaňské je specifické ve všech ohledech. Víte, že se stáčí do silnějších vinných lahví a má hodně vyhloubené dno, aby odolalo tlaku šumivého nápoje? Že korková zátka má tvar hříbku a její kovová část se nazývá agrafa? Že se šampaňské servíruje o teplotě 6 až 8 stupňů do skleniček tvaru flétny, aby se řádně rozvinuly žlutavé tóny i příchuť? A že jako jediné víno se dá pít ke každému jídlu?

Vinná réva dozrává na svazích kraje Champagne již od prvního století našeho letopočtu. Svůj věhlas ale získala až v okamžiku, kdy z ní bylo vyrobeno první - tolik milované a oslavované - šampaňské. Legenda hovoří o tom, že bublinky, které šampaňské proslavily, objevil v 17. století náhodou benediktinský mnich Dom Pérignon.

Vynikající chuť vybraných značek Champagne můžete okusit také v hotelu Carlsbad Plaza, který nabízí znamenitý a vytříbený výběr toho nejlepšího šumivého moku.

Svou téměř dvěstěpadesátiletou historií se pyšní značka Champagne Louis Roederer. Unikátnost vína docenil i ruský car Alexandr II., na jehož popud se Roedererové stali carským dvorním dodavatelem. Champagne Louis Roederer CRISTAL je stáčeno do speciálních křišťálových lahví, navržených před stovkou let právě pro ruského cara. Vinařská rodina Roedererů se však specializuje především na fantastickou odrůdu Brut Premier, která tvoří téměř 75 % její produkce.

Značka Moët & Chandon, s více než 260 let starou tradicí, je oficiálním dodavatelem vína pro Vatikán a královské rodiny v Dánsku, Belgii, Španělsku, Švédsku i Velké Británii. Hotel Carlsbad Plaza nabízí dva luxusní představitele tradičního vinařského podniku Moët and Chandon: růžové víno Rosé Imperial s ovocnou chutí a příměsí odrůdy Pinot Noir, a Brut Imperiál, složený z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier s vynikající vlastností podpořit apetit uprostřed bujaré hostiny.

Šumivé víno Cuvée Dom Perignon nese jméno slavného vynálezce, za značkou Cuvée Dom Perignon se však skrývá mnohem více – delikátní světle žluté šampaňské se zelenými odlesky, kombinující odrůdy Pinot Noir a Chardonnay.

Neméně znamenitým vínem z nabídky hotelového baru je Veuve Clicquot Brut. Víno s tradicí od roku 1772, o jehož slávu a jedinečnou kvalitu se zasloužila svého času dokonce žena – madam Clicquot - vdova po jednom z majitelů, přezdívaná Grand Dame of Champagne, se honosí svou prvotřídní kvalitou a výjimečnou chutí.

Využijte bohaté nabídky skvělých značek a zvolte si svůj luxusní šumivý prožitek.

Galerie

Champagne

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
Mini sites e blogs asdasds

20. července 2017 16:03


This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..

Reagovat

millclub.ca asd

20. července 2017 14:04


I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this..

Reagovat

hire a divorce lawyer jakiejack6@gmail.com

20. července 2017 13:22


I found this is an informative and interesting post so i think so it is very useful and knowledgeable. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

Reagovat

mobogenie download mobogenie download

20. července 2017 12:52


Thank you! It was great help. What I most loved about it was how you presented the information. Brilliant and helpful.

Reagovat

UK Dianabol GeraldLeungLeung

20. července 2017 9:34


I was reading your article and wondered if you had considered creating an ebook on this subject. Your writing would sell it fast. You have a lot of writing talent.

Reagovat

51pl0x4j MichaelPam

19. července 2017 15:46


wh0cd928108 <a href=http://lasix365.us.com/>cheap lasix</a> <a href=http://proscar.us.org/>proscar</a>

Reagovat

Digital Marketing Guide asda

19. července 2017 15:41


I admire this article for the well-researched content and excellent wording. I got so involved in this material that I couldn’t stop reading. I am impressed with your work and skill. Thank you so much.

Reagovat

voyance gratuite voyance gratuite

19. července 2017 11:29


That is why selling advertising campaigns marketing so that you could invaluable explore previous advertisment. Quite simply to jot down stronger set that fit this description.

Reagovat

orderyouressay.com adasds

19. července 2017 10:51


Wow, cool post. I’d like to write like this too – taking time and real hard work to make a great article… but I put things off too much and never seem to get started. Thanks though.

Reagovat

plastic recycling jaiejack6@gmail.com

19. července 2017 10:17


Awesome article! I want people to know just how good this information is in your article. It’s interesting. compelling content. Your views are much like my own concerning this subject.

Reagovat

jual qnc jelly gamat untuk penyakit asam lambung jual qnc jelly gamat untuk penyakit asam lambung

19. července 2017 9:09


Whether through privately purchased insurance, social insurance or a non-insurance social welfare program funded by the government ...

Reagovat

watch live wwe summerslam 2017 matches I was reading

19. července 2017 7:17I was reading your article and wondered if you had considered creating an ebook on this subject. Your writing would sell it fast. You have a lot of writing talent.

Reagovat

u1igmrfg Aarondah

19. července 2017 4:16


wh0cd928108 <a href=http://synthroid.zone/>levothyroxine 50 mcg</a> <a href=http://buyalbuterol.shop/>buy albuterol</a> <a href=http://buy-triamterene.work/>triamterene</a>

Reagovat

Learn more about best hcg drops asda

18. července 2017 14:41


Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.

Reagovat

http://10gadgetry.com This is highly informatics

18. července 2017 11:02


This is highly informatics, crisp and clear. I think that everything has been described in systematic manner so that reader could get maximum information and learn many things.

Reagovat

This Site sunnyclark0@gmail.com

18. července 2017 10:02


Very nice article. I enjoyed reading your post. very nice share. I want to twit this to my followers. Thanks!.

Reagovat

america's got talent 2017 audition shiprabrock

18. července 2017 9:50


I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post.

Reagovat

best smm panel devidmiller5060

18. července 2017 9:49


So luck to come across your excellent blog. Your blog brings me a great deal of fun.. Good luck with the site.

Reagovat

america's got talent 2017 audition shiprabrock

18. července 2017 8:44


I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great job!

Reagovat

weight loss tablets asd

17. července 2017 15:09


Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 1584)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru