Champagne: Šumivý francouzský zázrak

Šampaňské je specifické ve všech ohledech. Víte, že se stáčí do silnějších vinných lahví a má hodně vyhloubené dno, aby odolalo tlaku šumivého nápoje? Že korková zátka má tvar hříbku a její kovová část se nazývá agrafa? Že se šampaňské servíruje o teplotě 6 až 8 stupňů do skleniček tvaru flétny, aby se řádně rozvinuly žlutavé tóny i příchuť? A že jako jediné víno se dá pít ke každému jídlu?

Vinná réva dozrává na svazích kraje Champagne již od prvního století našeho letopočtu. Svůj věhlas ale získala až v okamžiku, kdy z ní bylo vyrobeno první - tolik milované a oslavované - šampaňské. Legenda hovoří o tom, že bublinky, které šampaňské proslavily, objevil v 17. století náhodou benediktinský mnich Dom Pérignon.

Vynikající chuť vybraných značek Champagne můžete okusit také v hotelu Carlsbad Plaza, který nabízí znamenitý a vytříbený výběr toho nejlepšího šumivého moku.

Svou téměř dvěstěpadesátiletou historií se pyšní značka Champagne Louis Roederer. Unikátnost vína docenil i ruský car Alexandr II., na jehož popud se Roedererové stali carským dvorním dodavatelem. Champagne Louis Roederer CRISTAL je stáčeno do speciálních křišťálových lahví, navržených před stovkou let právě pro ruského cara. Vinařská rodina Roedererů se však specializuje především na fantastickou odrůdu Brut Premier, která tvoří téměř 75 % její produkce.

Značka Moët & Chandon, s více než 260 let starou tradicí, je oficiálním dodavatelem vína pro Vatikán a královské rodiny v Dánsku, Belgii, Španělsku, Švédsku i Velké Británii. Hotel Carlsbad Plaza nabízí dva luxusní představitele tradičního vinařského podniku Moët and Chandon: růžové víno Rosé Imperial s ovocnou chutí a příměsí odrůdy Pinot Noir, a Brut Imperiál, složený z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier s vynikající vlastností podpořit apetit uprostřed bujaré hostiny.

Šumivé víno Cuvée Dom Perignon nese jméno slavného vynálezce, za značkou Cuvée Dom Perignon se však skrývá mnohem více – delikátní světle žluté šampaňské se zelenými odlesky, kombinující odrůdy Pinot Noir a Chardonnay.

Neméně znamenitým vínem z nabídky hotelového baru je Veuve Clicquot Brut. Víno s tradicí od roku 1772, o jehož slávu a jedinečnou kvalitu se zasloužila svého času dokonce žena – madam Clicquot - vdova po jednom z majitelů, přezdívaná Grand Dame of Champagne, se honosí svou prvotřídní kvalitou a výjimečnou chutí.

Využijte bohaté nabídky skvělých značek a zvolte si svůj luxusní šumivý prožitek.

Galerie

Champagne

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
mothers day quotes mothers day quotes

24. dubna 2017 22:59

Odpověď na komentář: Re: <a href="http://worldfestive.com/best-happy-holi-messages-2017">best holi messages </a> <a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/good-friday-images-good-friday-quotes.html">good friday pictures</a> <a href="http://www.happymothersdayy.net/2017/03/happy-mothers-day-sayings-mothers-day.html">happy mothers day card sayings</a> <a href="http://www.happymothersdaymessagesquotes.com/2017/02/happy-mothers-day-sayings-mothers-day.html">cute mothers day card sayings</a> <a href="http://www.happymothersdayimagespictures.org/2017/02/happy-mothers-day-photos-mothers-day.html">photo mother day</a> <a href="http://www.whatdoesmeans.net">what does means</a> <a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/giant-easter-egg-easter-eggs-happy.html">happy easter images</a> <a href="http://www.movieboxofficecollections.in">movie box office collections</a> <a href="http://www.vsharedownloadpro.info">vshare pro</a> <a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/good-friday-images-good-friday-quotes.html">good friday 2017</a> <a href="http://wallpaperspro.net/images-of-easter/">images of easter</a> <a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/easter-wishes-happy-easter-wishes.html">easter wishes</a> <a href="http://thetechpoint.org">thetechpoint</a> <a href="http://androidnewapps.com">androidnewapps</a> <a href="http://how2tricks.org">how2tricks</a> <a href="http://wallpaperspro.net">wallpaperspro</a> <a href="http://goodmorningimagesdownload.in">goodmorningimagesdownload</a> <a href="http://loudhere.com">loudhere</a> <a href="http://www.humpdaypictures.net/">hump day pictures</a> <a href="http://seotechyworld.com">seotechyworld</a> <a href="http://sslconnectionerror.net">sslconnectionerror</a>
<a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/good-friday-images-good-friday-quotes.html">images of good friday</a> <a href="http://www.happymothersdayy.net/2017/03/happy-mothers-day-sayings-mothers-day.html">mother days sayings</a> <a href="http://www.happymothersdaymessagesquotes.com/2017/02/happy-mothers-day-sayings-mothers-day.html">good mothers day sayings</a> <a href="http://www.happymothersdayimagespictures.org/2017/02/happy-mothers-day-photos-mothers-day.html">photos mothers day</a> <a href="http://www.whatdoesmeans.net">what does means</a> <a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/giant-easter-egg-easter-eggs-happy.html">easter images</a> <a href="http://www.movieboxofficecollections.in">movie box office collections</a> <a href="http://www.vsharedownloadpro.info">vshare pro</a> <a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/good-friday-images-good-friday-quotes.html">when is good friday</a> <a href="http://wallpaperspro.net/images-of-happy-easter/">images of happy easter</a> <a href="http://www.easterwishes.online/2017/03/easter-wishes-happy-easter-wishes.html">happy easter wishes</a> <a href="http://thetechpoint.org">thetechpoint</a> <a href="http://androidnewapps.com">androidnewapps</a> <a href="http://how2tricks.org">how2tricks</a> <a href="http://wallpaperspro.net">wallpaperspro</a> <a href="http://goodmorningimagesdownload.in">goodmorningimagesdownload</a> <a href="http://loudhere.com">loudhere</a> <a href="http://www.humpdaypictures.net/">hump day pictures</a> <a href="http://seotechyworld.com">seotechyworld</a> <a href="http://sslconnectionerror.net">sslconnectionerror</a>


thanks for the nice website keep it up

Reagovat

blog comments jakiejack6@gmail.com

24. dubna 2017 20:42


I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...

Reagovat

Tech Updates smith

24. dubna 2017 19:08


I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article. I am trusting the same best work from you later on also..

Reagovat

see it here I simply couldn’t g

24. dubna 2017 15:01


I simply couldn’t go away your website before suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual provide on your visitors? Is gonna be back frequently in order to inspect new posts.

Reagovat

Postcard jakiejack6@gmail.com

24. dubna 2017 14:14


If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you.

Reagovat

kit tattoo PAK

24. dubna 2017 11:01


i am continually searching for some free stuffs over the web. there are likewise a few organizations which gives free specimens.

Reagovat

Troiden Correya http://www.shine-services.com.au/

24. dubna 2017 10:38


Just admiring your work and wondering how you managed this blog so well.

Reagovat

cheap dedicated servers hosting DASDAS

23. dubna 2017 23:22


This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.

Reagovat

how to hack instagram jakiejack6@gmail.com

23. dubna 2017 12:38


This is my first time visit here. From the tons of comments on your articles.I guess I am not only one having all the enjoyment right here!

Reagovat

italian mens clothing brands I like this post,And

23. dubna 2017 10:13


I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.

Reagovat

Packers And Movers Gurgaon Prena sharma

23. dubna 2017 7:54


I must be thankful for sharing your ideas.Thank you for the good writeup.its a brellint job.please visit here for more detail:
http://packers-and-movers-gurgaon.in/packers-and-movers-gurgaon-to-noida

Reagovat

Packers And Movers Gurgaon Prena sharma

23. dubna 2017 7:52

Odpověď na komentář: <a href="http://caseism.com/">Caseism.com</a> Your web journal is superb and i genuinely welcome you and seeking after some more accommodating posts.


We Provide Best Packers And Movers Gurgaon List for Get Free Best Quotes, Compare Charges,
Save Money And Time, Household Shifting Services @ http://packers-and-movers-gurgaon.in/

Reagovat

voyance gratuite sonia

22. dubna 2017 21:56


it was a brilliant opportunity to visit this sort of site and I am cheerful to know. much thanks to you such a great amount for allowing us to have this open door..

Reagovat

EDDM postcards prints John

22. dubna 2017 16:13


In this tutorial, we will teach you to ask the right questions when choosing images for brochure printing.

Reagovat

Yealink SIP-T38G VoIP Phone JAMS

22. dubna 2017 12:22


i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I hope to present something back and help others such as you helped me.

Reagovat

have a peek here jakiejack6@gmail.com

22. dubna 2017 12:09


I really enjoyed reading this post. big fan. Keep up the good work andplease tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?

Reagovat

Hundred Palms Residences Hougang Hi there, just became alert t

22. dubna 2017 7:36


Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

Reagovat

casas em Orlando JAMS

21. dubna 2017 23:06


This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.

Reagovat

HR Assignment Help Online HR Assignment Help Online

21. dubna 2017 20:58


Fascinating HR assignment help offered by our certified experts is it true that you are confronting issue finishing your human resource assignment.

Reagovat

Passive Income Ninja Review | INTERVIEW John

21. dubna 2017 17:11


Goodness, this is truly intriguing perusing. I am happy I discovered this and got the opportunity to peruse it. Incredible employment on this substance. I like it.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 1122)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru