Etiketa: E-mailová korespondence

Každý občas trochu tápe v předepsaných normách společenského chování a každý občas potřebuje mít ten správný návod. Se správným návodem pravidelně přichází Carlsbad Revue ve svém tradičním sloupku o Etiketě. Následujte nás a připomeňte si pravidla v dnes již tak rozšířené e-mailové korespondenci.

Od dob, kdy se začali lidé dorozumívat pomocí kouřových signálů, poštovních holubů, vycvičených poštolek nebo poslů na rychlých koních už uběhlo mnoho dekád. Postoupili jsme mílovými kroky kupředu. Nyní drtivá většina, nejen firemní komunikace, probíhá na úrovni e-mailové korespondence, která je na rozdíl od té písemné nesrovnatelně rychlejší. Pojďme se tedy společně podívat na pár zásad, které bychom měli znát.

Pro začátek se vždy ujistěte, že e-mail obsahuje zdvořilý pozdrav a rozloučení hodné svého adresáta, jelikož je nutné dát znát patřičný respekt k Vámi oslovovanému. Je samozřejmostí, že velkou váhu nese celá forma interaktivního dopisu a především bezvadný pravopis. Veškeré nezbytné informace vysvětlující Vaši žádost či názor musí dávat naprosto jasný smysl a být napsány správnou větnou strukturou, to není nic neobvyklého, avšak bohužel najdou se i tací, kteří si myslí, že hovorová mluva patří i do písemného vyjádření. Nezapomeňte však také, že e-mail není prostředkem pro plnění Vašeho snu o napsání románu, jeho obsah by měl být stručný a k věci, jež se bezprostředně týká.

V obchodní e-mailové korespondenci se držte pravidla včasné odpovědi, pokud nemůžete věc řešit hned, je slušné dát odesílateli alespoň vědět, že jste jeho zprávu obdrželi. Nezasílejte v žádném případě nevyžádanou poštu, jistě to něco svědčí o Vašem dobrém jménu. Ve svém vyjádření dodržujte dostatečnou míru formálnosti a žádné obchodní sdělení by se nemělo odesílat mimo pracovní dobu nebo dobu neodpovídající obchodní komunikaci.

Závěrem si připomeňme, že opakování je matka moudrosti, dbejte tedy na opětovnou kontrolu správnosti e-mailové adresy a vhodného zvolení předmětu. Velký pozor si neopomeňte dát při používání funkce Odpovědět všem, mohlo by tak dojít ke katastrofálnímu omylu.

A teď už jen klikněte na ikonu s funkcí Odeslat a Váš e-mail  vzápětí přijme e-mailová schránka adresáta.

Fotografie


Přidat nový komentář
Re: Re: Essay services Menter

13. května 2017 11:36

Odpověď na komentář: Re: <a href="http://essaywritersworld.com/">Essay services</a> Students should have confidence in writing the academic task. essay services will teach the students the basic of writing and help them to achieve their educational career.


In academic tasks, students are kind of completely confused. They need to understand it thoroughly and then start writing.

Reagovat

http://www.ukhelplines.org jessicamak188@gmail.com

13. května 2017 9:29


Modern times when internet has so much facility of gossip and stuff, your articles have awfully refreshed me.

Reagovat

Actuary Finance Assignment Help Actuary Finance Assignment Help

10. května 2017 1:02


Actuary Assignment Help, Actuarial science assignment help in the actuarial field of science from primary to complex level for the understudies of US UK.

Reagovat

Re: https://www.hopeforchildrenfoundation.org/ celebrate jobs

6. května 2017 22:24

Odpověď na komentář: https://www.hopeforchildrenfoundation.org/ Great <a href="https://www.hopeforchildrenfoundation.org/">Hope for Children</a> site<a href="http://www.celebratejobs.com/">http://www.celebratejobs.com/</a>
http://celebratejobs.com/ are the leading manpower consultancy located in Delhi/NCR can help you with the best jobs as per locations and requirements

Reagovat

Celebrate jobs celebrate jobs

6. května 2017 1:45


http://celebratejobs.com/ are the leading manpower consultancy located in Delhi/NCR can help you with the best jobs as per locations and requirements

Reagovat

Best Lurn Insider Bonus johna7870@gmail.com

17. dubna 2017 13:29


Keep up the best work guys, nice posts are here to get more benefits.

Reagovat

ColdFusion Homework Help Criss Angle

27. března 2017 12:57


It is a well-maintained site where people can learn about various topics. I am looking forward to read more blogs from here. Students finding it tough to write an assignment can try our online assignment help and can get their coursework written by assignment experts.

Reagovat

ColdFusion Homework Help ColdFusion Homework Help

27. března 2017 12:56


It is a well-maintained site where people can learn about various topics. I am looking forward to read more blogs from here. Students finding it tough to write an assignment can try our online assignment help and can get their coursework written by assignment experts. <a href="http://www.coldfusionhelp.net">ColdFusion Homework Help</a> http://www.coldfusionhelp.net


Reagovat

Dissertation Writing Service United Kingdom Dissertation Writing Service United Kingdom

27. března 2017 10:16


Good event, I think because to have a necessary books is very important for every profession, especially, for writers who make your life easier everywhere.
https://www.dissertationwriting.uk/

Reagovat

Buy Psychology Assignment Help Buy Psychology Assignment Help

27. března 2017 8:48


I personally like your post, you have shared good article. It will help me in great deal.

Reagovat

Help With R Programming Homework Help With R Programming Homework

27. března 2017 8:17


We are No. 1 R Programming Assignment Help. You can also hire us for R programming projects, assignments and homework.

Reagovat

seo companies in cambridge johna7870@gmail.com

22. března 2017 12:35


Amiable articles and the blogs really helped me a lot, thanks for the valuable information.

Reagovat

Finance Assignment Writing Help paul edwards

4. března 2017 16:49


Only aspire to mention ones content can be as incredible. This clarity with your post is superb and that i may think you’re a guru for this issue.

Reagovat

wildlife removal johna7870@gmail.com

3. března 2017 11:19


You create sense out of the foremost complex topics.

Reagovat

point of sale display johna7870@gmail.com

2. března 2017 9:30


Bundles of thanks for providing such kind of blogs with the informative and impressive articles.

Reagovat

SEO consulting johna7870@gmail.com

28. února 2017 12:51


You've got finished a stunning job with you website.

Reagovat

SEO company johna7870@gmail.com

25. února 2017 12:15


I envisage feeling to have the increase that your knowledge.

Reagovat

type my essay free johna7870@gmail.com

17. února 2017 7:23


Wonderful collection of the posts!! These will be definitely helpful for everyone.

Reagovat

ein ein

11. února 2017 12:28


Im no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what youre speaking about, and I can truly get behind that.

Reagovat

gmail login sandy

5. února 2017 21:02


best one ever

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 170)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další »

Newsletter

↑ nahoru