Etiketa: Kravata

Etiketa: Kravata


"Dobře uvázaná kravata je první vážnou věcí v životě."  Oscar Wilde 

 
 
Následujte našeho průvodce do světa etikety, pohodlně se usaďte, protože právě vstupujeme do 17. století, konkrétně do roku 1635, abychom byli svědky zrodu dnes již tak tradičního módního doplňku, a to kravaty. Jak to už ve světě módy bývá, vše začalo v Paříži, kam přicestovali chorvatští vojáci na pomoc francouzskému králi. Součástí jejich uniformy byl i šátek uvázaný kolem krku, s vyšší hodností vojáka stoupala také kvalita látky šátku. Tyto později nám známé kravaty převzala jako součást uniformy také francouzská armáda. Kravata se postupem času stala oblíbenou nejen u vojáků, ale i u běžných mužů.
 
Dnes tvoří kravata nedílnou součást každého pánského šatníku a pokud si myslíte, že jste opravdovým odborníkem na vázání kravaty, jste nejspíše na omylu. Je to celkem k podivu, ale francouzský autor Masconi ve své knize o kravatách zaznamenává 188 druhů kravatových uzlů. Ruku na srdce, kdo z Vás se teď pánové nezalekl? Úsměv jistě ztuhl i ve tváři mnoha dam. Pokud ale umíte kvalitně uvázat alespoň 2 kravatové uzle, máte vyhráno.
 
Jeden menší uzel pro košile s úzkým límečkem a větší kravatový uzel pro širší, italské límečky. Protože menší uzly nevyžadují dlouhou délku kravaty, jsou oblíbené především u vysokých mužů, kteří mají problém s vázáním velkých uzlů. Těm po uvázání nedostačuje délka kravaty na sponu opasku, jak předepisuje etiketa. Větší velikost uzlu se někdy provádí jeho druhým či třetím ovázáním
 
Jistě jste už na nějakém gentlemanovi zpozorovali dolíček v uzlu kravaty. Dolíčky se totiž staly velmi populárními. Vytvoření důlku na kravatovém uzlu se provádí v posledním kroku vázání kravaty. Jednoduše vytvoříte štěrbinu ve středu uzlu posunutím prstu na konečné smyčce před utažením. Pak ve stejnou dobu pomalu utáhněte uzel a vysuňte prst.
 
A malá rada na závěr: Nikdy si nepovolujte uzel u kravaty, mohlo by to svědčit o Vaší únavě a neprofesionálnosti. Raději si kravatu úplně sundat, než mít povolený uzel.

Fotografie


Přidat nový komentář
Pixel Gun 3D Hack Leo M. Stjean

10. srpna 2017 14:43


Hey, I discover perusing this article a delight. It is greatly useful and intriguing and all that much anticipating perusing a greater amount of your work..

Reagovat

home remedies for sore throat in toddlers Elisa

8. srpna 2017 11:39


I think this is a really good article. You make this information interesting and engaging. home remedies for sore throat in toddlers You give readers a lot to think about and I appreciate that kind of writing.

Reagovat

http://bpfixedgear.blogspot.in/2017/07/dermagen-iq-le-prix-les-resultats-les.html Kaden

25. července 2017 13:23


If you are paying attention to learn Web optimization strategies then you should read this article, I am sure you will obtain much more from this article regarding Search engine marketing.

Reagovat

www.phonenumberuk.org jessicamak188@gmail.com

11. května 2017 14:03


I get pleasure from reading and revalue your changes.

Reagovat

Assignment Help Business Finance Assignment Help Business Finance

10. května 2017 0:56


Business Finance Assignment Help & Business Finance Homework Help Business financing is all about how well you manage your assets and how you equip them.

Reagovat

jaipur to pushkar taxi pak

6. května 2017 12:05


The data you have posted is exceptionally helpful. The destinations you have alluded was great. A debt of gratitude is in order for sharing..

Reagovat

jaipur to delhi cab pak

6. května 2017 11:14


A debt of gratitude is in order for each other instructive site. The spot else might just I get that sort of data written in such a perfect means? I have an endeavor that I'm quite recently working on, and I have been watchful for such data.

Reagovat

honest Lurn Insider review johna7870@gmail.com

17. dubna 2017 13:30


I outright point of view and revalue your repair on every objective.

Reagovat

Bluetooth Speaker with logo pak

13. dubna 2017 10:50


I valued your work extremely thanks

Reagovat

Cigna Thailand pak

6. dubna 2017 9:02


Health Insurance Singapore, Malaysia, Thailand, Philippines and Indonesia What makes us unique is the availability of plans arranged from a team of various specialist to bring both private and group (company) schemes to choose from. Our expertise lies in understanding the specific needs of the customers and providing the customized solutions to them with optimal coverage and cost

Reagovat

claims adjuster texas johna7870@gmail.com

24. března 2017 11:48


The content on your web site never confuses me. Keep it up!!

Reagovat

digital marketing companies in huntingdon johna7870@gmail.com

22. března 2017 12:36


Best work done guys, creative contents are here.

Reagovat

Finance Assignment Help paul edwards

4. března 2017 16:35


All the contents you mentioned in post is too good and can be very useful. I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks

Reagovat

wildlife removal johna7870@gmail.com

3. března 2017 11:20


This post is really valuable that designed for the new visitors. Pleasing work, keep on writing.

Reagovat

retail display johna7870@gmail.com

2. března 2017 9:31


Quality stuff may be the key to invite the users to visit begin to see the blog site, that’s what this site provides.

Reagovat

SEO consultant johna7870@gmail.com

28. února 2017 12:51


Keep it up!! You have done the nice job having provided the latest information.

Reagovat

SEO expert johna7870@gmail.com

25. února 2017 12:16


Appreciate you guys you are doing a really terrific job.

Reagovat

Corona App Development Service Corona App Development Service

21. února 2017 7:54


I genuinely appreciated understanding it. Sitting tight for some more incredible articles like this from you in the nearing days

Reagovat

Harvard Business Review case analysis Harvard Business Review case analysis

21. února 2017 7:39


Good way of telling, good post to take facts regarding my presentation subject matter, which i am going to deliver in my college

Reagovat

HBR case solution HBR case solution

21. února 2017 7:19


This site and the resources you provide is really nice keep it up.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 91)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další »

Newsletter

↑ nahoru