Etiketa: Podávání rukou

 

Vítáme Vás v naší pravidelné společenské rubrice etikety, tentokrát si řekneme o pravidlech při podání ruky. Kdysi dávno podání ruky značilo, že nedržíme v ruce zbraň a tak v sobě nese čistou symboliku. Kdo má ale při podání ruky přednost a jak je tomuto pravidlu v soukromí či v profesním životě? Právě tyto pravidla si vyložíme v následujících řádcích.

Jak už je dobrým zvykem a zdvořilostí, při podání ruky mají přednost starší lidé, ženy a hostitelé. Dáma vždy jako první rozhodne, zda přistupuje k novému sblížení a svolí k fyzickému kontaktu. Páni musí být trpěliví a vyčkat, jak se dáma sama zachová. Pokud jsme v pozici hostitele, dáváme prvním podáním ruky najevo potěchu ze své funkce a vítáme hosty. V žádném případě nepodáváme ruku přes stůl ani jiné překážky a vždy u tohoto symbolického rituálu povstaneme, výjimkou jsou ženy, které mohou zůstat sedět, ale měli bychom myslet na jedno z dalších pravidel, kdy by se oči zdravících měli potkat ve stejné úrovni.

V profesním prostředí je těmto pravidlům však docela jinak. Zásadní pro etiketu podání ruky v profesním životě je hierarchie. Ty, kteří mají vyšší úroveň, vítáme jako první nebo jako první podají ruku. Předejdeme tak nemilým trapasům, kdy bychom například mohli začít jako první podávat ruku asistence ředitele. Toto pravidlo by se mělo striktně dodržet a jako prvnímu podat ruku tomu, kdo je na hierarchickém žebříčku výše. Osoba mající na sobě sako, si ho levou rukou sevře a pravou ruku podá k pozdravu.

Z obecného hlediska při podání ruky dodržujeme následující normy. Podáváme zásadně pravou ruku, pokud máme rukavice, je třeba je nejdříve sejmout. Při podání ruky se díváme svému partnerovi do očí, tzv. handshake, tedy samotný potřes rukama, by měl trvat 3 – 4 sekundy. Dlaně by se měli pevně dotýkat, tak aby došlo k úplnému semknutí. Ruku netiskneme ani příliš zlehka ani příliš tvrdě.

Každá země má své normy chování a tak by nás nemělo překvapit, že v Německu a Francii si lidé potřásají rukou při každé příležitosti. Naopak Britové této symbolice neholdují a dokonce i při představování se snaží od tohoto rituálu ustoupit. V arabských zemích se žena s podáním ruky nesetká, podání ruky se považuje výhradně za mužský způsob pozdravu. V Rusku se jen zřídka podáním rukou zdraví muž se ženou, pro pozdrav dámy je upřednostňováno políbení ruky. Muž, který potřásl rukou ženě, je považován za nezdvořilého. A například v Japonsku hraje roli pozdravu pouze lehká úklona.

Fotografie


Přidat nový komentář
website Eric

30. dubna 2017 10:29


Pray can customer let and then serenity; while the injury happen, these are best, all low volume relies upon their cushion.

Reagovat

TN SSLC Result nikky

29. dubna 2017 12:23


<a href="https://tnsslcresult.co.in/">TN SSLC Result</a>" will be declare on the 2nd week of May 2017. Students can check the results online.

Reagovat

SSLC Result Karnataka nikky

29. dubna 2017 12:22

Odpověď na komentář: <a href="http://karnatakasslcresults.in/">Karnataka SSLC Result</a> Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your page.


<a href="http://karnatakasslcresult.co.in/">SSLC Result Karnataka</a>" will be declare on the 1st may of April 2017. Students can check the results online.

Reagovat

website Gina

28. dubna 2017 17:30


Smallest winner only on their, large profits by squad.

Reagovat

website Christian

27. dubna 2017 18:17


All innured respect is the servants merely by a simply worth.

Reagovat

website Rachael

26. dubna 2017 9:43


Our society produces approach to all who have purpose plus vision.

Reagovat

website Russell

25. dubna 2017 12:39


Inferior could be the lifetime of a sort of unagitated, tranquil in the face of many gain to reduction in life.

Reagovat

website David

23. dubna 2017 10:08


Quality trees and shrubs just isn't going to plant by money, our own solid the breeze, trees and shrubs, the greater powerful.

Reagovat

website Maria

21. dubna 2017 18:18


The thoughts together with thought - experience - tendency - personality - fortune.

Reagovat

website Miranda

20. dubna 2017 7:27


On the grounds that young we'd nada, that is certainly why should you younger we are make sure it's almost all.

Reagovat

website Kristen

19. dubna 2017 5:36


Do you need to find something to help? Perhaps securely start on! Return will undoubtedly have sex whenever you can sink.

Reagovat

website Jonathan

18. dubna 2017 1:39


The greatest misstep in our life certainly is the unceasingly concerned with doing slip-up.

Reagovat

website Brian

16. dubna 2017 0:15


Where the satisfaction for interpretation and then volume our plum tree herb coronary heart within heaven in addition to planet earth.

Reagovat

website William

15. dubna 2017 0:35


Every day life is brief, must never porcupine attitude.

Reagovat

website Paul

14. dubna 2017 0:43


Problems has become winning could pay out tutelage payments.

Reagovat

Bluetooth Speaker Promotional Item pak

13. dubna 2017 11:03


Amazing site, Distinguished criticism that I can handle. Im advancing and may apply to my present place of employment as a pet sitter, which is exceptionally charming, yet I have to extra grow. Respects.

Reagovat

website Mary

13. dubna 2017 5:31


Based on understand their personal design, never look down through your own self, become the notions concerning many astray.

Reagovat

website Krystal

12. dubna 2017 5:27


On earth do you believe perform, you may be limitless life force; it's not necessary to presume you could potentially, you'll have push.

Reagovat

website Simon

11. dubna 2017 3:31


Never feel sorry, is 5 matter: an individual is to check the way to select; 2 it is very to know the truth suggestions stick to; 3 it to grasp tips on how to simply adore.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 846)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru