Etiketa: Základy firemní etikety

 

Vítejte ve stálé rubrice Etiketa, kde se Vám s každým vydáním Carlsbad Revue snažíme osvěžit normy chování. Pro tentokrát si něco povíme o základech firemní etikety.

Začneme firemní kulturou, jež utváří celkovou tvář společnosti a definuje ji, zahrnuje takové významy jako poslání, hodnoty, etiketu, očekávání, cíle a pracovní prostředí. V následujících řádcích se spolu s námi zaměřte na etiketu. Jistě sami uznáte, že jedním ze základů firemní etikety je zdvořilé a uctivé chování mezi kolegy a zaměstnanci, uctivý pozdrav patří stejně řediteli jako pracovníku údržby, to však bohužel bývá otázka charakteru. Pokud chystáte pracovní dokumenty a podklady na poradu, je zcela nevhodné přenášet je v nákupních či sportovních taškách, nebo volně v rukou, a to už z praktických důvodu. Při společenském, pracovním a diplomatickém styku používáme zásadně navštívenky, vždy je mějte u sebe, nikdy nevíte, s kým se seznámíte. Například v Japonsku je zvykem a zdvořilostním aktem, vždy přijímat vizitku úchopem obou rukou, prohlédnout si ji a něco k ní poznamenat, třeba jen že má zajímavý design nebo hezké písmo.

Obecným základem snad pro vše na světě je čas, proto pro všechny bez výjimky by měl platit řád a dochvilnost. Možná byste nevěřili, jakou škodu může způsobit pozdní příchod na schůzku. Americký časopis HR Magazine uveřejnil odhad škody, kterou zapříčinili zaměstnanci svým opožděným příchodem, a ta je? Neuvěřitelné 3 miliardy dolarů.

Šaty dělají člověka a tak pojem business dress code se stává stále diskutovanějším.  V běžném obchodním styku se od muže očekává šedý nebo tmavý oblek, avšak barevná škála pro dámský kostým není tak striktně omezená. Dámy by měly pamatovat, že konzervatismus při výběru barev je dokladem vytříbeného vkusu a pracovní pozice.

Jistě by si tato rubrika zasloužila mnohem větší prostor, ale neriskujme, aby přehršel informací udělal ze zajímavého čtení nudný výčet faktů. I hotel Carlsbad Plaza pamatuje na firemní etiketu, pečlivě vybírá své zaměstnance, kteří jsou pevným stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost našich hostů.

 

 

Fotografie

↑ nahoru