Executive Chef Lukáš Paluska: Hovězí líčka s francouzským šarmem

Vynikající kuchyni tvoří harmonický akord osobnosti kuchaře, vybrané čerstvé domácí suroviny a grandiózní nápad na skvostnou kombinaci chutí, které vás svou jedinečnou originalitou zcela omámí.

Seznamte se s perličkou, kterou pro vás v La Bohème French gourmet restaurantu hotelu Carlsbad Plaza přichystal Executive Chef pan Lukáš Paluska se svým týmem. Přijměte pozvání na jeho Hovězí líčka brasírovaná na víně doplněná o bramborový Galette a konfinovanou zeleninku...

Jak se francouzská delikatesa připravuje? Žádá si čas a jisté kulinární zkušenosti.

Hovězí líčka očistíme, nakrájíme na stejně velké kousky a přidáme k nim nakrájenou kořenovou zeleninu – šalotku, pórek, čerstvý tymián a divoké koření. Maso i zeleninu zakápneme tmavým octem aceto balsamico a zalijeme dostatečným množstvím kvalitního červeného vína. Takto naložená líčka necháme dva dny marinovat v chladničce.

Poté krásně navinulé maso přesuneme na síto a necháme okapat. Následně líčka opečeme na olivovém oleji do hezké barvy, přidáme kořenovou zeleninu z nálevu a opět ji orestujeme. Směs lehounce zaprášíme hladkou moukou a zalijeme vínem z marinády a dusíme pod pokličkou tak dlouho, dokud nejsou líčka měkká. Poté maso vyndáme, necháme zhoustnout šťávu a dochutíme solí a drceným pepřem.

Pro vyváženější kontrast chutí se pokrm doplňuje o zvolna orestovanou dužinu čerstvých tomat a nadrobno nakrájenou šalotku s voňavým tymiánem, aceto balsamico a rajským protlakem, navíc dobře osolené a dochucené čerstvě namletým pepřem. Směs se nechá konfitovat do zhoustnutí a následně podává jako výborné chutnay. Na talíř se hovězí líčka servírují v kombinaci s bramborovým dortíkem Galette z jemných plátků brambor proložených parmskou šunkou.

Přijměte pozvání na tuto skutečnou delikatesu do pravé francouzské restaurace, na kterou Vás zve celý profesionální tým kuchyně La Bohème.

Lukáš Paluska a jeho tým

Galerie

Hovězí líčka s francouzským šarmem

Celá galerie

Datum publikování: 8.8.2011


Přidat nový komentář
read this article It is imperative that we r

24. dubna 2017 15:28I found that site very usefull and this survey is very cirious, I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions, very curious...

Reagovat

iOS 11 Download Justin Levy

24. dubna 2017 9:06


With the massive success of the existing iOS 10, Apple is all set to release the next iteration, the iOS 11. But before that, the tech giant will launch the iOS 11 beta version to test the upcoming OS. Check this website to know everything about the iOS 11.

Reagovat

recargas para celular samanthajames@gmail.com

24. dubna 2017 7:13


This was a really great contest and hopefully I can attend the next one. It was alot of fun and I really enjoyed myself..

Reagovat

dedicated server cheapest XASD

24. dubna 2017 2:03


I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

Reagovat

plumbing service peytoncameron@gmail.com

23. dubna 2017 21:42


I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here.

Reagovat

clog repair peytoncameron@gmail.com

23. dubna 2017 21:42


Very useful post. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up.

Reagovat

shush escorts kelseymacy@gmail.com

23. dubna 2017 13:23


I learn some new stuff from it too, thanks for sharing your information.

Reagovat

italian clothing It is imperative that we r

23. dubna 2017 12:47


I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work andplease tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?

Reagovat

Outsource MEP coordination drawings sophiajacob@gmail.com

23. dubna 2017 11:01


This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.

Reagovat

Secure Data iisabellamason@gmail.com

23. dubna 2017 8:47


I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

Reagovat

SEO iisabellamason@gmail.com

22. dubna 2017 20:56


Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences.

Reagovat

Mental Health Issues AsharSeo

22. dubna 2017 15:21


Incredible review, I'm certain you're getting an extraordinary reaction.

Reagovat

that guy jakiejack6@gmail.com

22. dubna 2017 12:42


I was surfing net and fortunately came across this site and found very interesting stuff here. Its really fun to read. I enjoyed a lot. Thanks for sharing this wonderful information.

Reagovat

Hundred Palms Residences Yio Chu Kang Road Superbly wr

22. dubna 2017 8:15This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it,

Reagovat

genesis mining coupon iisabellamason@gmail.com

21. dubna 2017 18:44


You can mine any cryptocurrency available in our catalogue! Switch your mining power on the fly for all the coins using our bitcoin mining website

Reagovat

smartdiet.pl/o-nas/filozofia-smart-diet/ Ashaar

21. dubna 2017 13:38


Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us.

Reagovat

sainsburys flowers Ashaar

21. dubna 2017 10:43


Much obliged for setting aside an ideal opportunity to examine this, I feel firmly about it and love adapting more on this point. On the off chance that conceivable, as you pick up mastery, would you mind overhauling your website with more data? It is greatly useful for me.

Reagovat

saizen price free. I love seeing

20. dubna 2017 16:25


This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value. Im glad to have found this post as its such an interesting one! I am always on the lookout for quality posts and articles so i suppose im lucky to have found this! I hope you will be adding more in the future...

Reagovat

on site calibration services alix@gmail.com

20. dubna 2017 16:23


Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences.

Reagovat

Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!.. Superbly wr

20. dubna 2017 16:22


Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 3197)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru