Executive Chef Lukáš Paluska: Hovězí líčka s francouzským šarmem

Vynikající kuchyni tvoří harmonický akord osobnosti kuchaře, vybrané čerstvé domácí suroviny a grandiózní nápad na skvostnou kombinaci chutí, které vás svou jedinečnou originalitou zcela omámí.

Seznamte se s perličkou, kterou pro vás v La Bohème French gourmet restaurantu hotelu Carlsbad Plaza přichystal Executive Chef pan Lukáš Paluska se svým týmem. Přijměte pozvání na jeho Hovězí líčka brasírovaná na víně doplněná o bramborový Galette a konfinovanou zeleninku...

Jak se francouzská delikatesa připravuje? Žádá si čas a jisté kulinární zkušenosti.

Hovězí líčka očistíme, nakrájíme na stejně velké kousky a přidáme k nim nakrájenou kořenovou zeleninu – šalotku, pórek, čerstvý tymián a divoké koření. Maso i zeleninu zakápneme tmavým octem aceto balsamico a zalijeme dostatečným množstvím kvalitního červeného vína. Takto naložená líčka necháme dva dny marinovat v chladničce.

Poté krásně navinulé maso přesuneme na síto a necháme okapat. Následně líčka opečeme na olivovém oleji do hezké barvy, přidáme kořenovou zeleninu z nálevu a opět ji orestujeme. Směs lehounce zaprášíme hladkou moukou a zalijeme vínem z marinády a dusíme pod pokličkou tak dlouho, dokud nejsou líčka měkká. Poté maso vyndáme, necháme zhoustnout šťávu a dochutíme solí a drceným pepřem.

Pro vyváženější kontrast chutí se pokrm doplňuje o zvolna orestovanou dužinu čerstvých tomat a nadrobno nakrájenou šalotku s voňavým tymiánem, aceto balsamico a rajským protlakem, navíc dobře osolené a dochucené čerstvě namletým pepřem. Směs se nechá konfitovat do zhoustnutí a následně podává jako výborné chutnay. Na talíř se hovězí líčka servírují v kombinaci s bramborovým dortíkem Galette z jemných plátků brambor proložených parmskou šunkou.

Přijměte pozvání na tuto skutečnou delikatesu do pravé francouzské restaurace, na kterou Vás zve celý profesionální tým kuchyně La Bohème.

Lukáš Paluska a jeho tým

Galerie

Hovězí líčka s francouzským šarmem

Celá galerie

Datum publikování: 8.8.2011


Přidat nový komentář
car crash lawyer sunnyclark0@gmail.com

20. července 2017 14:54


I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.Thanks.

Reagovat

SEO sunnyclark0@gmail.com

20. července 2017 11:04


Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work.

Reagovat

SEO sunnyclark0@gmail.com

20. července 2017 11:03


Really a great addition. I have read this marvelous post. Thanks for sharing information about it. I really like that. Thanks so lot for your convene.

Reagovat

nvisiondigital.ca asdad

19. července 2017 16:04


i am always looking for some free stuffs over the internet. there are also some companies which gives free samples.

Reagovat

CISCO training cochin benny

19. července 2017 12:51


Certifications in Cisco such as CCNA and CCNP allows managers and IT professionals a higher confidence in their certified employee's competence and knowledge. indiaOption is there to lead you. Join at IndiaOptions, the best CISCO Training center.
http://indiaoptions.in/networking-courses/cisco-certification-training/

Reagovat

Global Forwarders asd

19. července 2017 11:27


Kindly fill me in as to whether you're searching for an article essayist for your site. You have some truly extraordinary posts and I feel I would be a decent resource. On the off chance that you ever need to take a percentage of the heap off, I'd totally love to compose some material for your web journal in return for a connection back to mine. It would be ideal if you send me an email if intrigued. Much obliged to you!

Reagovat

orderyouressay.com adas

19. července 2017 11:02


This is a truly good site post. Not too many people would actually, the way you just did. I am really impressed that there is so much information about this subject that have been uncovered and you’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff.

Reagovat

recycling center near me jakiejck6@gmail.com

19. července 2017 10:32


Good post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!

Reagovat

www.yeezy350find.com 11111

19. července 2017 8:30Appreciate you guys you are doing a really terrific job.

Reagovat

bhim app bhim app

18. července 2017 18:42


You can also transfer money using the latest QR code technology. Just install bhim app for android.

<a href="http://www.computertechinfoo.com/2017/06/bhim-app.html">BHIM app</a>
<a href="http://www.computertechinfoo.com/2017/06/bhim-app.html">BHIM app apk</a>
<a href="http://www.computertechinfoo.com/2017/06/bhim-app.html">download BHIM app for free</a>
<a href="http://www.computertechinfoo.com//2017/06/nokia-p1-latest-nokia-smartphone.html">nokia p1</a>

Reagovat

Where to buy hcg drops sda

18. července 2017 14:51


The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...

Reagovat

http://10gadgetry.com Thank you again for

18. července 2017 10:57


Thank you again for all the knowledge you distribute,Good post. I was very interested in the article, it's quite inspiring I should admit. I like visiting you site since I always come across interesting articles like this one.Great Job, I greatly appreciate that.Do Keep sharing! Regards,

Reagovat

best smm panel devidmiller5060

18. července 2017 9:50


wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

Reagovat

america's got talent 2017 audition shiprabrock

18. července 2017 9:49


I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own BlogEngine blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a fine example of it.

Reagovat

read this sunnyclark0@gmail.com

18. července 2017 9:46


i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future..

Reagovat

luxury car rental dubai abramcaylee@gmail.com

18. července 2017 5:18


Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences.

Reagovat

Best Music Downloader Best Music Downloade

17. července 2017 13:42


Some of you might think how bored the camp trip will be. But I love it so much when I get in touch with the wild world and I have all the necessary equipment.

Reagovat

magie voyance jakiejack6@gmail.com

17. července 2017 13:31


I admire this article for the well-researched content and excellent wording. I got so involved in this material that I couldn’t stop reading. I am impressed with your work and skill. Thank you so much.

Reagovat

jenswritingdesk.com dasd

16. července 2017 15:20


Keep up the good work , I read few posts on this web site and I conceive that your blog is very interesting and has sets of fantastic information.

Reagovat

Click Here For Click 4 Surveys harcry

16. července 2017 14:15


hi and thanks for the actual blog post ive recently been searching regarding this specific advice on-line for sum hours these days as a result thanks

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 3664)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru