Karlovy Vary slaví 650 let od svého založení

Pověst o vzniku Karlových Varů

Císař Karel IV. kdysi podnikl loveckou výpravu do lesů v hornatých končinách a údolích, kde nyní vyvěrají horké prameny. Při lovu jeden ze psů počal štvát jelena. Při pronásledování však pes spadl do tůně, kde vyvěrala horká voda. Zvíře začalo bolestně výt, čímž přilákalo lovce, kteří přispěchali v domnění, že psa poranila pronásledovaná zvěř. Z kouřícího pramene psa zachránili a o celé události zpravili císaře, který se s družinou vydal k onomu místu, aby sám spatřil nevšední dílo přírody.

Moudrý panovník usoudil, že horká voda bude jistě velmi užitečná a posilující a může zažehnat mnohé těžké nemoci. Poté sám ve vodě máčel svou zraněnou nohu a pocítil úlevu a zlepšení. Proto nařídil, aby celé místo bylo osídleno a u pramene zřízeny lázně.

Karlovy Vary dnes

Od této události, která je datována rokem 1358, uběhlo v letošním roce již 650 let, za které se sláva města Karlovy Vary nejen díky horkým léčivým pramenům rozšířila do celého světa a město se proměnilo tak, že patří k tak významným centrům evropského lázeňství, jakým je například německý Baden-Baden.

Ze 79 pramenů různé vydatnosti je 13 zachyceno a používá se k pitné kúře. Minerální vody jsou si základním složením podobné, avšak pro rozdílnou teplotu a jiný obsah kysličníku uhličitého mají rozličné účinky.

Díky jejich specifickým a ve světě zcela jedinečným vlastnostem s možnosti téměř univerzálního využití se v Karlových Varech léčí pacienti s různými nemocemi jako: onemocnění zažívacího ústrojí, poruchy látkové výměny, diabetes, dna, obezita, paradontóza, choroby pohybového ústrojí, nemoci jater, slinivky, žlučníku a žlučových cest, stavy po onkologických nemocích, či neurologická onemocnění.

Skutečnost, že Karlovy Vary v dnešní době ročně navštěvují tisíce hostů včetně těch nejnáročnějších, není zásluhou pouze léčivých pramenů, ale bezesporu i zásluhou luxusních hotelových, lázeňských, wellnessových a medicínských zařízení jakým je jsou např. Carlsbad Plaza, Carlsbad Clinic, či Zámecké Lázně. Také proto dnes Karlovy Vary opět stojí na pomyslném vrcholu pyramidy nejprestižnějších evropských letovisek společně s Cannes, St. Moritz, Courchevel či Baden-Baden.

Karlovy Vary dnes skutečně nabízejí vše, co ke špičkovému pobytu patří. Skvělé ubytování a stravování různých kategorií, jedinečnou lázeňskou a wellness kúru, krásné historické prostředí, nesčetně sportovního i kulturního vyžití a hlavně jedinečnou atmosféru. Pokud tedy hledáte místo, kde strávit příjemné a neopakovatelné chvíle, místo kam se vždy rádi vrátíte, pak hledáte právě Karlovy Vary.

Galerie

Karlovy Vary 650 let

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011

↑ nahoru