Kuchaři z Carlsbad Plaza mají bronz z olympiády

Nejen vrcholoví sportovci slaví jednou za čtyři roky velký svátek, ale své nejvýznamnější soutěžní klání mají se stejnou časovou frekvencí i lidé výjimeční v oboru gastronomie. Kuchařská olympiáda IKA 2008 se stejně jako v letech 2000 a 2004 konala v německém Erfurtu, trvala čtyři dny a účastnilo se jí mnoho týmů z celého světa. V kategorii týmů regionálních na olympiádě zaznamenal velký úspěch Carlsbad Plaza Team, který si odtud přivezl bronzovou medaili, a byl zároveň nejúspěšnějším ze všech regionálních týmů České republiky.

Celá akce začíná pro pětičlenný hotelový tým několik měsíců předem. Podle pravidel soutěže nelze použít dvě stejné suroviny nebo dvě stejné ozdoby, takže je nutné dopředu pečlivě určit, co se bude vařit. Zadáním je nachystat šest různých předkrmů, slavnostní mísu pro osm osob, čtyřporcovou vegetariánskou mísu, tříchodové menu a pět druhů dezertů. Když jsou návrhy veškerých pokrmů vymyšlené, jde se zkoušet.

Samotná olympiáda pro tým znamená tři bezesné noci. Tři dny vaření a tři dny příprav. A potom všechno naložit do auta, a odvézt do Erfurtu na výstavu.

V šest hodin ráno se tým musí akreditovat, a pak má zhruba dvě hodiny času na aranžování tabule. Poté přichází pětičlenná komise, která všechny vystavené práce v klidu oboduje podle určitých kritérií. Některé pokrmy se musí vyrobit ve dvou provedeních, aby komisaři mohli zhodnotit také jejich chuť. Je to trochu jako v krasobruslení.

Když mají komisaři hotovo, expozice se otevírá pro veřejnost, která si tuto gastronomickou událost velice oblíbila a hojně ji navštěvuje.

Vpodvečer se vyhlašují vítězové daného soutěžního dne. Neuděluje se však klasicky jedna medaile od každého kovu, ale pro každou hodnotu medaile je stanoveno určité bodové rozmezí, kterého je třeba dosáhnout. Znamená to, že stejných medailí může být uděleno více, a naopak třeba nikdo nemusí vyhrát zlato, což se děje i v den, kdy soutěží celkem devatenáct týmů, včetně toho našeho. Dva zúčastnění berou stříbro a pět jich získává bronz. Zlato se tu vyhrává opravdu jen výjimečně, a tak máme všichni z bronzové medaile Carlsbad Plaza Teamu obrovskou radost, a přejeme mu mnoho úspěchů na mistrovství světa, které se bude konat příští rok v Moskvě.

Složení bronzového Carlsbad Plaza Teamu:

Lukáš Paluska– Executive Chef

Jaroslav Václavek – Chef of the Kitchen Sorrento

Helena Procházková – Chef of the Cold Kitchen

Jiří Tarackezy - Cook of the Kitchen Sorrento

Věra Šebestová - Chef of the Patiserie

Galerie

IKA 2008

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011

↑ nahoru