Léčivá síla mrazu

Užití chladu k terapeutickým účelům je velmi starým způsobem léčby, pocházejícím již z doby antiky. Celotělová kryoterapie patří mezi fyzikální lázeňské metody, které používají střídavých účinků vysokých a nízkých teplot, obdobně jako sauna. Diametrálně se ovšem tyto metody liší v terapeutické teplotě a pohybovém režimu po proceduře. Zatímco v sauně jsou běžně dosahovány teploty plus 60 až 110°C, v kryokomoře se používají stejné hodnoty, ale s opačným znaménkem. Navíc po sauně klidně odpočíváme, zatímco po opuštění kryokomory je obvyklý pohyb a cvičení.

Kryokomora se skládá ze tří oddělených místností. První dvě komory, s teplotami mínus 10°C a mínus 60°C, jsou průchozí a mají funkci přípravnou. Šokující pokles teploty na mínus 110°C probíhá ve třetí komoře, kde pacienti setrvávají po dobu až tří minut. Vše se odehrává v prostředí absolutně suchého vzduchu.

Po absolvování procedury celotělové kryoterapie mají klienti často pocity mimořádné tělesné síly a duševního blaha, které jsou způsobeny reflektorickým vyplavením „hormonů štěstí", obdobně jako po výstupu na vysokou horu za krásného slunečného počasí nebo jako například po bungee jumpingu.

Pravidelné absolvování sérií procedur vede k mobilizaci a permanentnímu vzestupu výkonnosti o 15 až 20 procent. Rovněž zvýšená koncentrace kyslíku v krvi, která je způsobena stimulací dýchání extrémně nízkou teplotou, působí pozitivně na prokrvení věnčitých cév a zlepšuje tím výkonnost srdce.

Základ vitalizačního účinku celotělové kryoterapie spočívá v náhlém ochlazení kůže. Teplota kůže přitom přechodně poklesne na 2 až 10°C, přičemž bleskově utlumí kožní nervová zakončení, a tím i vnímání bolesti. Proto má metoda celotělové kryoterapie i velmi dobré kosmetické účinky.

Uvolnění kosterní svaloviny a zlepšení funkce kloubů, zlepšené prokrvení celého těla, mizení otoků a zánětů v oblasti končetin, snížení bolestivosti a zlepšení psychické kondice doprovází pravidelné návštěvy kryokomory. Komplexní účinky na lidský organismus jsou doprovázeny významným posílením obranyschopnosti proti akutním i chronickým nemocem.

V České republice jedinou celotělovou kryokomoru, složenou ze tří místností, najdete právě u nás, v Carlsbad Clinic.

Galerie

Léčivá síla mrazu

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011

↑ nahoru