Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary: Oslnivé hvězdy i slunce

Charismatický britský herec s dvojí nominací na Oscara Jude Law, významný ruský režisér ověnčený Oscarem Nikita Michalkov, držitel Oscara za film Kolja Jan Svěrák se svým věrným růžovým společníkem Kukym, tříoscarová americká dvorní střihačka Martina Scorseseho Thelma Schoonmakerová nebo herecký a filmařský talent Adrian Grenier se stali nejžádanějšími postavami 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Nejprestižnější středoevropský filmový svátek se konal tradičně první červencový týden a jako obvykle přivábil do malebného lázeňského města nejenom řadu českých a světových celebrit, ale především tisíce filmuchtivých diváků, kterým představil na dvě stovky kvalitních snímků z celého světa. Letošní ročník se nesl ve znamení atraktivních snímků ověnčených na festivalech v Berlíně, Cannes a Benátkách, vzdal hold belgické kinematografii i výjimečným československým tvůrcům Karlu Vachkovi a Juraji Herzovi a přinesl řadu zajímavých režijních debutů, mimo jiné vůbec první grónský film na světě.

Každoročně nejočekávanějším okamžikem festivalu byl i letos závěrečný ceremoniál, provázený udílením cen hned v několika kategoriích. Hlavní cenu a velký křišťálový glóbus si letos odnesl španělský režisér Agustí Vila za film Moskytiéra. Zvláštní cenu poroty pak získal český výtvarně ambiciózní film pro děti Kuky se vrací. Nejlepším režisérem byl vyhlášen Rajko Grlić za chorvatsko-srbsko-slovinský snímek Zůstane to mezi námi. Nejlepší herečkou byla zvolena Francouzka Anaïs Demoustier za výkon ve snímku Sladké zlo, nejlepšími herci dvojice talentů současného polského filmu Mateusz Kościukiewicz a Filip Garbacz za ztvárnění mladistvých matkovrahů ve snímku Matka Tereza od koček. Mezi dalšími oceněnými byli ruský nebo íránský soutěžní snímek, z dokumentů pak švédský film Familia nebo litevský snímek Řeka. Vítězem tradiční ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii se stal Nikita Michalkov.

Nedílnou součástí festivalové tradice jsou originální znělky – unikátní sérii režiséra Ivana Zachariáše doplnil letos spot s loňským držitelem křišťálového globu Johnem Malkovichem, který se tak díky úvodním festivalovým znělkám zařadil po bok umělců formátu Dannyho de Vita, Andyho Garcii nebo režisérů českého původu Miloše Formana, Věry Chytilové a Jiřího Menzela.

Galerie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary: Oslnivé hvězdy i slunce

Celá galerie

Datum publikování: 15.8.2011

↑ nahoru