Naši slavní hosté: H.P. Baxxter

 

Hotel Carlsbad Plaza mile rád přivítal opět někoho z VIP hostů, byl jím Hans-Peter Geerdes, frontman skupiny Scooter, známý především jako H.P. Baxxter / The Freshman / The Mic Enforcer / Scooter. Na moderní taneční hudební scéně působí skupina Scooter již přes 20 let a s malými změnami v obsazení hraje dodnes. Sám H. P. Baxxter je modrooký švihák, o kterém je známo, že je milovníkem starých modelů aut a jeho fascinace značky Jaguár je nekonečná. Jaké hity stojí za to si poslechnout, nebo jak se pravým jménem Hans-Peter Geerdes dostal k hudbě? Přečtěte si následující rozhovor s VIP hostem našeho hotelu.

Jste poprvé v Karlových Varech, jak se Vám naše město líbí? 

Ano, jsem tady poprvé. Navštívil jsem mnohokrát Českou republiku, většinou Prahu, ale přímo v Karlových Varech jsem ještě nebyl. Karlovy Vary jsou velmi krásné a moderní město s obdivuhodnými starými budovami. Byl jsem se projít městem a dal si oběd, je to jako idylická představa, která se mění ve skutečnost. 

Jak jste se dostal k hudbě, jak to všechno začalo?

Velmi brzo. V 10 nebo 11 letech jsem měl svoji první hudební skupinu ve škole, a už tehdy mi bylo jasné, že hudba bude provázet celý můj život. K prvním úspěchům však byla dlouhá cesta. V roce 1994 se začalo kapele Scooter dařit a stále mě to baví.

Kde hledáte inspiraci pro Vaši hudbu?

Je to různé, ale většinou mě inspiruje hudba v klubech, která mě vždy nějak ovlivní, a také nové trendy. Hlavně se člověk nesmí nikdy zastavit.

Který hit byl pro Vás osobně ten nejúspěšnější?

Je jich spousty, nicméně vše začalo prvním hitem „Hyper Hyper“ a samozřejmě následovala celá řada dalších hitů. Důležitým songem je „How Much Is The Fish“, je to taková klasika. Potom „Maria I Like It Loud“, „Always Hardcore“ a také všechny Jump styleové skladby.

Který koncert byl Váš nejoblíbenější, na který nemůžete zapomenout?

Za ty dlouhá léta jsme měli více výjimečných zážitků, které zůstanou v paměti navždy. Například na Islandu, to je tak zajímavý ostrov, kde jsou jen sopky a krajina bez stromů, připadali jsme si jako na měsíci a najednou uprostřed ničeho byl festival. To jsou takové okamžiky, na které se nedá zapomenout. V Mongolsku to bylo také jedinečné. Naproti tomu všemu utkví člověku v hlavě takové ty velké koncerty na velkých festivalech v Hamburku, nebo turné, kde se sejdou všichni fanoušci z mnoha zemí, kdy je vyprodaná velká aréna. Zkrátka je takových momentů více a nedá se vyzdvihnout pouze jeden.

Jaké máte plány do budoucna?

Pracovali jsme na nové desce „The 5th Chapter“, album vyšlo minulý rok. Proběhla také změna v obsazení skupiny, Rick odešel a přišel Phil. Rádi bychom tento rok jeli zase na turné.

Fotografie


Přidat nový komentář
cara membesarkan alat vital pria dengan tangan haiwongroup7

15. září 2017 9:44
Introduce me blogging indonesia want to visit on your website and read the contents of article useful for me,
if any time please visit our website 

Reagovat

cara menurunkan berat badan haiwongroup7

15. září 2017 9:44

Odpověď na komentář: <a href="https://www.helpassignment.uk/">Assignment Writing Service </a> Thanks a lot for the post. It has helped me get some nice ideas. I hope I will see some really good result soon.
Introduce me blogging indonesia want to visit on your website and read the contents of article useful for me,
if any time please visit our website 

Reagovat

fitness and nutrition tips ruthd.dominick@gmail.com

31. srpna 2017 14:08


Nice to see your work!! It’s really helpful for me.

Reagovat

click here pak

30. srpna 2017 19:06


This is an incredible rousing article.I am essentially satisfied with your great work.You put truly exceptionally accommodating data. Keep it up. Continue blogging. Hoping to perusing your next post.

Reagovat

soul-desire pak

28. srpna 2017 12:16


Hire a live band to make you party from good to grand. Hire the band based on the kind of party you are hosting or the type of music you prefer. The website tells you how to hire a live bands for the ultimate party success.

Reagovat

BUY TRAMADOL ONLINE pak

26. srpna 2017 11:53


This medicine can cope with pain of Ievels from to modérate to severe. lf the pain will not subside, its dosage could be increased. It functions by increasing the intensity of neurotransmitters ánd by changing thé strategy by which the mind reacts to discomfort. Tramadol can also be used to treat pain in pets. It is generally found in easing off the discomfort due to injuries and other conditions in mammals ánd rodents. Tramadol will not harm the animals in any way. buy tramadol 180 online | order tramadol 180 online

Reagovat

Designer shoes uk PAK

25. srpna 2017 14:26


A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel firmly about it and love adapting more on this subject.

Reagovat

TRAMADOL OVERNIGHT pak

22. srpna 2017 9:10


People who have to take tramadol may follow some helpful tips that can help to possess a better encounter with this drug. It is recommended to consider tramadol by mouth with a full glass of drinking water. In the event of an upset belly as a result of the intake of tramadol, it is advisable to take it preferably with food or with milk. If you feel you took too much medication, contact the Toxicological Information Service or go to the emergency section immediately. If you ignore to have a dose, take the dosage as soon as you remember. If it is almost time for your next dose, miss the missed dosage and get back to your regular dosing routine.

Reagovat

replique montre Lili

18. srpna 2017 10:58


Merci d'avoir partagé vos informations. J'apprécie vraiment vos efforts et j'attends votre nouvelle écriture.

Reagovat

Pixel Gun 3D Hack Leo M. Stjean

10. srpna 2017 14:43


Hey, I discover perusing this article a delight. It is greatly useful and intriguing and all that much anticipating perusing a greater amount of your work..

Reagovat

italian leather handbags uk pak

9. srpna 2017 12:11


On the off chance that more individuals that compose articles truly fretted about composing incredible substance like you, more perusers would be occupied with their works. Much obliged to you for thinking about your substance.

Reagovat

Best Tactical Backpacks https://gearhall.com/best-tactical-backpacks/

4. srpna 2017 23:18


A tactical backpack can be very important for most of us. It will help you heavily on your tours.

Reagovat

https://gearhall.com/best-tactical-backpacks/ Best Tactical Backpacks

4. srpna 2017 23:17


A tactical backpack can be very important for most of us. It will help you heavily on your tours.

Reagovat

Re: best trail camera GearHall

4. srpna 2017 23:15

Odpověď na komentář: <a href="http://www.10hunt.com/best-trail-cameras/ ">best trail camera</a> By utilizing a network of trail cameras, you can watch multiple trails simultaneously.


Check these <a href="https://gearhall.com/">Best Tactical Backpacks</a> for maximizing your tour. A tactical backpack can help you a lot on the go.

Reagovat

AWOL Masters Academy pak

2. srpna 2017 9:24


A debt of gratitude is in order for sharing this data. I truly like your blog entry all that much. You have truly shared an instructive and fascinating blog entry with individuals..

Reagovat

bigo live for pc BIGO MAN

11. července 2017 11:55


nice post thanks admin

Reagovat

Digital Media Agency Pakistan Digital Media Agency Pakistan

5. července 2017 11:38


The leading assignment help UK firm offers state of the art services to its clients with a promise of delivering all the required work well within the deadline.

Reagovat

programming help online programming help online

5. července 2017 7:25


Hi buddy, your blog' s design is simple and clean and i like it. Your blog posts about Online writing Help are superb. Please keep them coming. Greets!

Reagovat

Actuary Finance Assignment Help Actuary Finance Assignment Help

10. května 2017 1:02


Actuary Assignment Help, Actuarial science assignment help in the actuarial field of science from primary to complex level for the understudies of US UK.

Reagovat

Finance Case Study Assignment Help paul edwards

4. března 2017 16:47


I found this blog and it helped me out a lot. I hope to present something back and help others such as you helped me.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 109)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další »

Newsletter

↑ nahoru