Oblíbená vína mám spojena s pěknými zážitky

„Udržovat vína a ostatní kvalitní nápoje v dokonalé kondici, zajišťovat jejich dostatečnou zásobu, pečovat o nápojové sklo, ale především poskytovat hostu výjimečný zážitek.“ – tak charakterizuje špičkový sommeliér Šimon Jakubík svou zajímavou práci pro restaurace a bary hotelu Carlsbad Plaza: „Věřím, že se nám to společně s ostatními kolegy daří. Hosté u nás najdou opravdu hodně specialit, a nejedná se pouze o vína.“

Jak jste se dostal k práci sommeliéra?

Čirou náhodou. V pětadvaceti letech jsem přišel na chuť vínu a když jsem dostal nabídku pracovat pro jednu firmu dovážející do České republiky kvalitní francouzská vína, neváhal jsem. Jejich propracovaný systém vzdělávání mi umožnil seznámit se s víny blíže.

Kde jste sbíral potřebné zkušenosti?

Především každodenní prací. Pro sommeliéra je důležité udržovat kontakt nejen s vínem, ale i se zákazníky, kterým ho nabízí. Sommeliér zlepšuje své kvality neustálým opakováním, ochutnáváním a očicháváním všech chutí a vůní, které lze najít, degustacemi vín nových, i těch, které již v minulosti ochutnal. Každý rok se rodí nová vína a starší mění zráním svůj charakter, takže vzdělávání je prakticky nekončící proces. Vědomostí jsem získával také jako člen Asociace sommeliérů České republiky v kurzech a soutěžích. Díky práci jsem mohl pravidelně navštěvovat vinařské oblasti Francie, v rámci kterých jsem absolvoval zajímavé stáže. Po sedmi letech ve firmě jsem začal přemýšlet o nové výzvě, která přišla s nabídkou práce pro hotel Carlsbad Plaza...

Jakou specialitu byste dnes hotelovým hostům doporučil?

Hosté u nás mohou ochutnat celou řadu vynikajících koňaků, whisky nebo třeba saké. Z vín potom kompletní kolekci Premiér Grand Cru Classé z Bordeaux, včetně slavného Château Petrus, řadu Grand Cru z oblasti Bourgogne a Chablis, Champagne Cristal od Louis Roederer nebo velká italská vína od Barolo po Sassicai.

Existuje nějaký chuťový úzus nebo se vína ladí k pokrmům výhradně dle chuti sommeliéra?

Existují obecná doporučení a ověřené kombinace. Například k sushi se pije saké, pivo nebo základní Chablis, k paštičce z foie gras zase sladké Sauternes nebo Tokay. Opravdovým uměním je však najít nečekané kombinace. Pokud se taková věc podaří, čeká na hosta opravdu nezapomenutelný zážitek. Úkolem sommeliéra je ale také zjistit, jaké chutě host vůbec preferuje. Záleží také na celé řadě dalších faktorů, na roční nebo denní době, na počasí, důležitá je rovněž struktura vín, obsah kyselin, tříslovin, cukrů nebo stáří nápoje...

Jaké chutě preferujete vy osobně?

Z červených vín je to Côtes du Rhône, především pak Gigondas a Cairanne, z bílých vín burgundská. Oblasti, odkud vína pocházejí, jsem měl příležitost poznat důvěrněji a dodnes se tam rád vracím. Miluji také kombinace vín a sýrů. Zmínil bych například Gigondas z Domaine Santa Duc s vyzrálejšími kozími a ovčími sýry. Z ostatních například mušle Saint Jacques na olivovém oleji s houbami a Puligny-Montrachet 1er Cru od Huberta Chavy. Ale výborná jsou ku příkladu také míchaná vajíčka s lanýžovým olejem a kvalitní Champagne!

Galerie

Oblíbená vína

Celá galerie

Datum publikování: 8.8.2011


Přidat nový komentář
Download internet explorer 11 sheikhu

4. srpna 2017 8:39

Odpověď na komentář: <a href="http://www.assignmentkeen.com/">Custom Assignment Help</a> My life is going to be crazy but we still need a good resource to become a supportive one in order to keep doing something amazing in a better world of life to become supportive


https://mcafeeremovaltool.com

https://internetexplorer-download.com

https://avgantivirusfreedownload.com

https://malwarebytesantimalwarefree.com
http://internetexplorer11download.com/

http://i365login.com/
http://fileextension-apk.com
https://winrar64bitdownload.com

https://audacitydownload.comReagovat

http://www.norton.comsetupkey.com/install http://www.norton.comsetupkey.com/install

25. července 2017 12:08


http://www.norton.comsetupkey.com/install

Reagovat

bigo live for pc BIGO MAN

11. července 2017 13:30


good post thanks admin

Reagovat

business law case study WEBSITE

8. června 2017 11:45

Odpověď na komentář: <a href="http://www.ukassignmentshelp.co.uk/">pay to do assignment</a> Education is must for everyone by which they can get the more sensibility to do daily routine work which is very helpful for them by if they use their education in this daily works which is very effective for them for their good practical life.


<a href="https://myassignmenthelp.com/case-study/business-law-case-study-examples.html"> business law case study</a> examples help us to understand what formulas and strategies are not to be adopted while conducting business. Business law cases examples are relevant for the purpose of understanding what legal issues and challenges are faced by business entities.

Reagovat

Ryan Cataldo Insurance Dwight

2. května 2017 8:55


I'm in no doubt coming back again to read these articles and blogs.

Reagovat

windows support number belli

2. března 2017 18:15


Windows is products of Microsoft. which is installed on the computer, sometime windows having problems. windows support number provide solution of him issues.

Reagovat

Assignment help HND Assignment help

14. ledna 2017 6:40


Wow this is really an informative post and I like it very much.

HND Assignment help offer quality assignment help services contact us for assignment help at hndassignmenthelp@gmail.com or login to www.hndassignmenthelp.co.uk

Reagovat

Assignment writing alex

5. prosince 2016 12:02

Odpověď na komentář: <a href="http://www.ukassignmentshelp.co.uk/">pay to do assignment</a> Education is must for everyone by which they can get the more sensibility to do daily routine work which is very helpful for them by if they use their education in this daily works which is very effective for them for their good practical life.


Writing an assignment is the task that is not enjoyed by every student. Skipping it is also not ideal for the academics. In such circumstances, opt for our assignment help and get a best quality assignment writing solution from us.

Reagovat

Newsletter

↑ nahoru