Poznejte tajemství koňaku

Vznik a historie koňaku

Dnes již jen málokdo tuší, jaké náhody daly vzniknout věhlasnému zlatavému nápoji – koňaku. Již ve 3. století našeho letopočtu se v oblasti Galie nacházely rozsáhlé vinohrady, na kterých o tisíc let později zakládá Vilém X. velký vinohrad známý jako Vignoble de Poitou, z něhož začíná holandskými loděmi vyvážet víno do severských zemí.

Holandští námořníci ale brzy zjišťují, že se dlouhou cestou po moři snižuje kvalita vína, a proto se rozhodují nápoj destilovat. Nazývají jej nově pálené víno, brandwijn, neboli brandy. Od 17. století se víno destiluje hned dvakrát do podoby eau-de-vie. A pak opět zapracuje náhoda. Námořníci při zdržení překládky dubových sudů s destilátem zjišťují, že má nápoj najednou hladší a plnější chuť.

20. století přináší vědečtější přístup k pěstování vinné révy i striktnější pravidla pro kvalitní produkci. Od 1. května 1909 je zákonem vymezena zeměpisná oblast pro výrobu koňaku a na kvalitu nápoje dohlíží Bureau National Interprofessionnel du Cognac.

Dnešní značení koňaků

Dnes se nápoj vyváží do více než 150 zemí světa pod speciálním značením.

V.S. (Very Special)
Nejmladší koňak ve směsi je dvouletý, průměrný věk je však 3-5 let.

V.S.O.P. (Very Superior Old Pale), V.S.O. (Very Superior and Old), V.O. (Very Old)
Nejmladší koňak ve směsi může být čtyřletý, průměrný věk směsi je 5-10 let.

X.O. - (Extra Old)
Nejmladší koňak ve směsi může být šestiletý, průměr ve směsi dosahuje 20ti let a více let.

Extra
Směs pálenek o stáří od 30 let.

Horse d´ age
Věk neznámý, část směsí je však starší než generace, která je chutná.

Nabídka hotelu Carlsbad Plaza

Vynikající chuť koňaků si můžete dopřát také v hotelu Carlsbad Plaza, kde vám v našich barech a restauracích nabízíme kompletní sortiment proslulých značek Hennessy, Remy Martin a Martell. V nočním baru Old Times si pak můžete prohlédnou, ale i zakoupit, hned několik skutečně raritních lahví koňaků, mezi něž patří – Camus 1878, Louis XV. 1888, Remy Martin Louis XIII. Black Pearl, Delamain Voyage, Martell Creation nebo Hennessy Richard.

Galerie

Poznejte tajemství koňaku

Celá galerie

Datum publikování: 9.8.2011


Přidat nový komentář
best phones under 8000 jack

23. února 2017 18:17


Perhaps there is everyone obtaining identical rss dilemma? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

Reagovat

Best Collagen Face Masks jack

22. února 2017 15:26


This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to.

Reagovat

http://waystomakefastmoney.org vinsmith

21. února 2017 7:27


omg! can’t imagine how fast time pass, after August, ber months time already and Setempber is the first Christmas season in my place, I really love it!

Reagovat

firme amenajari interioare Iasi smith

16. února 2017 13:12


When visiting blogs, i usually discover a very good content like yours

Reagovat

Deutch Deko kely

14. února 2017 18:08


Good job on this article! I really like how you presented your facts and how you made it interesting and easy to understand. Thank you.

Reagovat

Norilsk davidsmith

13. února 2017 13:30It would appear that affection could be discovered anyplace. Lucky guys!

Reagovat

"alesia bami" gosev

13. února 2017 7:57Now we know who the ssebnile one is here. Great post!

Reagovat

wells fargo customer service jack

12. února 2017 22:19


omg! can’t imagine how fast time pass, after August, ber months time already and Setempber is the first Christmas season in my place, I really love it!

Reagovat

real website traffic sam

7. února 2017 6:24


Hey, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

Reagovat

ilang katblix

31. ledna 2017 10:50


I really got into this article. I found it to be interesting and loaded with unique points of interest. I like to read material that makes me think. Thank you for writing this great content.

Reagovat

lipotropic b12 injections jass

31. ledna 2017 5:57


I simply must tell you that you have written an excellent and unique article that I really enjoyed reading. I’m fascinated by how well you laid out your material and presented your views. Thank you.

Reagovat

hcg jack

28. ledna 2017 7:43I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while.

Reagovat

health category sam

27. ledna 2017 14:12


Great knowledge, do anyone mind merely reference back to it

Reagovat

Dedrick sam

26. ledna 2017 13:34


I simply must tell you that you have written an excellent and unique article that I really enjoyed reading. I’m fascinated by how well you laid out your material and presented your views. Thank you.

Reagovat

solfège sam

24. ledna 2017 6:21


Depuis 2004, Musiclic propose des jeux, des cours de solfège et d'harmonie, des analyses de chansons et de partitions, des exercices de solfège à télécharger et plusieurs outils interactifs et performants...

Reagovat

american flagpole hoster

23. ledna 2017 8:52


My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to checking out your web page again.

Reagovat

pali in legno jacksmith@gmail.com

23. ledna 2017 7:47


Cheap Gucci Handbags Is usually blogengine much better than wp for reasons unknown? Should be which is turning out to be popluar today.
<a href="http://www.legnomarket.info">pali in legno</a>

Reagovat

flag poles evasmith

21. ledna 2017 7:07


Hi there, I found your website via Google while searching for a related topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Reagovat

Grandeur Park Condo sam

29. listopadu 2016 20:54

Odpověď na komentář: <a href="http://www.freeminecraftaccountsguides.com">Freeminecraftaccountsguides.com</a> Last month, when i visited your blog i got an error on the mysql server of yours.*~,”*


I simply wanted to thank you a lot more for your amazing website you have developed here. It can be full of useful tips for those who are actually interested in this specific subject, primarily this very post.

Reagovat

Freeminecraftaccountsguides.com marksmith

17. listopadu 2016 20:52


Last month, when i visited your blog i got an error on the mysql server of yours.*~,”*

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 73)
1 | 2 | 3 | 4 | Další »

Newsletter

↑ nahoru