Spokojení hosté mě vždy potěší

Jarmila Mrázková pracuje v hotelu „Carlsbad Plaza" na pozici recepční. Na podzim získala v soutěži „Mladý recepční roku 2008" v Praze exkluzivní Cenu poroty. Vedle práce studuje právo na Vysoké škole Karlovy Vary, hovoří anglicky, německy, rusky a španělsky a tajně sní o baru na pobřeží v teplých krajích.

1. Jak soutěž recepčních probíhala?

Výstup před porotou začínal rozhovorem a pokračoval hranou scénkou. Celkem nás bylo 10 soutěžících. Z mimopražských hotelů jsme byly jen dvě zástupkyně. Všichni soutěžili v uniformě svého hotelu.

2. Jaké znalosti porota prověřovala?

Otázky byly zaměřené na oblast hotelnictví. Porotci se ptali na mezinárodní hotelové řetězce působící v Čechách, na existující hotelové programy, internetové rezervační systémy nebo na význam anglických výrazů používaných v hotelnictví. Porotu ale také zajímalo, kde se my sami vidíme za pět, deset let a proč jsme na soutěž přijeli.

3. Jak vypadala hraná scénka?

Dostali jsme hotelová pravidla, kterých jsme se museli držet. Chvílemi to bylo matoucí, jelikož byla jiná, než na která jsme zvyklí z našich hotelů. Porotci prověřovali, jak v dané situaci zareagujeme a jak ji vyřešíme. Myslím, že porotu zaujala má komunikace v angličtině a snaha vyřešit situaci k prospěchu hosta. Přitom jsem se na soutěž nijak nepřipravovala, nejlepší přípravou je totiž samotná praxe a pak také pravidelná hotelová školení.

4. Co vás na práci v hotelu Carlsbad Plaza baví nejvíc?

Svoji práci mám ráda jako celek, od příjezdu do odjezdu hosta, plnění jeho přání a požadavků. Baví mě i administrativa spojená s prací recepční a práce s recepčním programem. Ráda hovořím cizími jazyky a setkávám se s různými typy lidí. Carlsbad Plaza bych doporučila pro jeho jedinečnost – v Karlových Varech nenajdete hotel s tak širokou nabídkou lázeňských služeb a zároveň konferenčních možností. Mým nejoblíbenějším místem je hlavní recepce. Jsme totiž stěžejním bodem pro naše klienty. Spokojení hosté mě vždy potěší.

Galerie

Jarmila Mrázková

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
jessica smartshah@live.com

25. března 2017 11:55


You should visit http://voyance-amour-eternel.com/ ; this french website of clairvoyance and divinatory arts brings huge content and lot of informations. There is still magic and hope in this world and the futur can be discovered by fortune-teller that you can contact to the 0892 22 20 22. The rendez-vous is immediate and the answers without expectation. Say your questions, and you will receive clear predictions about your futur and fate. <a href="http://voyance-amour-eternel.com/">voyance amour eternel</a>

Reagovat

Manja Kasih sdssd

25. března 2017 11:20


Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for.

Reagovat

Fabrizio politi https://www.slideshare.net/fabriziopoliti1

25. března 2017 9:54


I'd like to thank you for the efforts you've put in writing this website. I really hope to see the same high-grade content from yyou in tthe future as well. In fact, yor creative writing abilities has inspired me to get myy very own site now
<a href="https://www.slideshare.net/fabriziopoliti1">Fabrizio politi</a>

Reagovat

Sensei Review Petersen

25. března 2017 6:50You don’t must be a literary genius to earn a living from freelance writing. On-line freelance writing is a rising market, notably within the space of article writing.

Reagovat

Grandstream GXP1625 UAE jakieajck6@gmail.com

21. března 2017 12:03


You have done a great job on this article. It’s very readable and highly intelligent. You have even managed to make it understandable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you.

Reagovat

client testimonials for mittelwest german shepherds asid

21. března 2017 11:46


This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!.

Reagovat

https://dureeffet.webstarts.com/ asid

20. března 2017 12:26


Once you find your division, search for your images and add them to your account. We shot both runs each day, so be sure to find and add both runs. Both runs will be in the SAME roll number.

Reagovat

https://welovenonsense.wordpress.com/ asid

20. března 2017 12:19


You don’t have to be a literary genius to make money from freelance writing. Online freelance writing is a growing market, particularly in the area of article writing.

Reagovat

DO My C# Assignment Alison Andrew

20. března 2017 8:23


I like your working style. Your blog is so interesting and nice. You have done superb job. Thanks for sharing. 

Reagovat

Capstone Project Proposal Help Ken Smith

20. března 2017 6:41


Awesome work you have done here, I am very happy to read this nice post. You are a great writer and give us much information.

Reagovat

slip watches asid

19. března 2017 13:32


I have perused your web journal it is extremely useful for me. I need to express profound gratitude to you. I have bookmark your site for future redesigns.

Reagovat

south african tourism https://www.touristtube.com/Things-to-do-in-Europe

19. března 2017 12:34


I found your this post while searching for information about blog-related research ... It's a good post .. keep posting and updating information.<a href="https://www.touristtube.com/Things-to-do-in-Europe">south african tourism</a>

Reagovat

http://allfoodmenuprices.org/ jakiejack6@gmail.com

19. března 2017 9:52


Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative. i would like to bookmark the page so i can come here again to read you. as you have done a wonderful job.

Reagovat

idrive jakiejack6@gmail.com

18. března 2017 10:13


I am glad you take pride in what you write. This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content.

Reagovat

https://vivavideoapps.org/ viva video

16. března 2017 11:21


VivaVideo: Free Video Editor is a video editing tool that allows you to work with videos and images to create your own video montage directly on your Android

Reagovat

plumbing jakiejack6@gmail.com

15. března 2017 9:59


i was just browsing along and came upon your blog. just wanted to say good blog and this article really helped me.

Reagovat

plumbing alix@gmail.com

14. března 2017 9:48


You have done a great job on this article. It’s very readable and highly intelligent. You have even managed to make it understandable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you.

Reagovat

Natural Almoranas Treatment farhan malik

13. března 2017 15:35


I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

Reagovat

Outsorceing Porter

12. března 2017 18:57


Happy New Year 2018 messages are the great works of our employees that has created the best collection of pictures. These images are available free of cost for our viewers to share their happiness with their loved ones

Reagovat

Outsorceing www.onedirectionbd.com/

12. března 2017 18:56


Happy New Year 2018 messages are the great works of our employees that has created the best collection of pictures. These images are available free of cost for our viewers to share their happiness with their loved ones.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 1655)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru