Spokojení hosté mě vždy potěší

Jarmila Mrázková pracuje v hotelu „Carlsbad Plaza" na pozici recepční. Na podzim získala v soutěži „Mladý recepční roku 2008" v Praze exkluzivní Cenu poroty. Vedle práce studuje právo na Vysoké škole Karlovy Vary, hovoří anglicky, německy, rusky a španělsky a tajně sní o baru na pobřeží v teplých krajích.

1. Jak soutěž recepčních probíhala?

Výstup před porotou začínal rozhovorem a pokračoval hranou scénkou. Celkem nás bylo 10 soutěžících. Z mimopražských hotelů jsme byly jen dvě zástupkyně. Všichni soutěžili v uniformě svého hotelu.

2. Jaké znalosti porota prověřovala?

Otázky byly zaměřené na oblast hotelnictví. Porotci se ptali na mezinárodní hotelové řetězce působící v Čechách, na existující hotelové programy, internetové rezervační systémy nebo na význam anglických výrazů používaných v hotelnictví. Porotu ale také zajímalo, kde se my sami vidíme za pět, deset let a proč jsme na soutěž přijeli.

3. Jak vypadala hraná scénka?

Dostali jsme hotelová pravidla, kterých jsme se museli držet. Chvílemi to bylo matoucí, jelikož byla jiná, než na která jsme zvyklí z našich hotelů. Porotci prověřovali, jak v dané situaci zareagujeme a jak ji vyřešíme. Myslím, že porotu zaujala má komunikace v angličtině a snaha vyřešit situaci k prospěchu hosta. Přitom jsem se na soutěž nijak nepřipravovala, nejlepší přípravou je totiž samotná praxe a pak také pravidelná hotelová školení.

4. Co vás na práci v hotelu Carlsbad Plaza baví nejvíc?

Svoji práci mám ráda jako celek, od příjezdu do odjezdu hosta, plnění jeho přání a požadavků. Baví mě i administrativa spojená s prací recepční a práce s recepčním programem. Ráda hovořím cizími jazyky a setkávám se s různými typy lidí. Carlsbad Plaza bych doporučila pro jeho jedinečnost – v Karlových Varech nenajdete hotel s tak širokou nabídkou lázeňských služeb a zároveň konferenčních možností. Mým nejoblíbenějším místem je hlavní recepce. Jsme totiž stěžejním bodem pro naše klienty. Spokojení hosté mě vždy potěší.

Galerie

Jarmila Mrázková

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
Företagsguiden asid

26. října 2016 12:58


Much obliged for appreciating this excellence article with me. I am welcoming it all that much! Anticipating another awesome article.

Reagovat

ultimate guitar asid

26. října 2016 12:51


I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well.

Reagovat

motorcycle finance calculator jakiejack6@gmail.com

26. října 2016 12:26


Thanks for taking the time to discuss that. I feel strongly about this and so really like getting to know more on this kind of field. Do you mind updating your blog post with additional insight? It should be really useful for all of us.

Reagovat

guaranteed car finance jakiejack6@gmail.com

26. října 2016 10:07


Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

Reagovat

buy linkedin connections cheap john

25. října 2016 13:29


Buy now Linkedin Followers at the Lowest Price starting from $8.99. Increase sustainable your Linkedin range with the help of our Linkedin Followers.

Reagovat

cheapest moped insurance jakiejack6@gmail.com

25. října 2016 10:51


I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point. You just got a new biggest fan!..

Reagovat

Community för tysk fotboll på svenska asid

24. října 2016 13:57


I must say that a succesful family owned business in this day and age is a very refreshing sight! As well as this is a very refreshing site!

Reagovat

Psychic Phone ReadingsPsychic Phone Readings asid

24. října 2016 11:02


I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information?

Reagovat

Caminero Lobera Alberto asid

23. října 2016 13:49


I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

Reagovat

cccam jakdown

23. října 2016 12:46


I am genuinely thankful to the holder of this web page who has shared this wonderful paragraph at at this place

Reagovat

singapore guitar lessons for adults asid

23. října 2016 12:19


I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.

Reagovat

singapore piano lesson asid

23. října 2016 11:20


You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work.

Reagovat

motor scooter insurance jakiejack6@gmail.com

23. října 2016 10:51


Thanks for this great post. i find it very interesting and very well thought out and put together. I look forward to reading your work in the future.

Reagovat

cello class singapore asid

23. října 2016 10:07


It is fine, nonetheless evaluate the information and facts around this correct.

Reagovat

twitter favoriten günstig kaufen jakdown

23. října 2016 1:06


Twitter Favoriten kaufen zu einem unschlagbar günstigen Preis ab 99 Cent. Steigern Sie nachhaltig ihre Reichweite bei Twitter mit unseren High Quality Favoriten.

Reagovat

acheter favoris twitter gratuit jakdown

22. října 2016 15:09


Acheter des favoris de qualitè sur twitter à partir de 99 cents.Augmenter votre portèe sur Twitter avec nos favoris pas chers et de qualitè.

Reagovat

domain registration india jakiejack6@gmail.com

22. října 2016 11:25


Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!

Reagovat

4 zampe sdasd

21. října 2016 17:26


Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post.

Reagovat

Harvard case analysis Jason

21. října 2016 8:08


This is really great work. Thank you for sharing such a good and useful information here in the blog for students.

Reagovat

buy twitter favorites cheap jakdown

21. října 2016 1:12


Buy Twitter Favorites at an unbeatable Price starting from 99 cents only.With our high quality favorites you can increase your tweets range immediately.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 1157)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru