Spokojení hosté mě vždy potěší

Jarmila Mrázková pracuje v hotelu „Carlsbad Plaza" na pozici recepční. Na podzim získala v soutěži „Mladý recepční roku 2008" v Praze exkluzivní Cenu poroty. Vedle práce studuje právo na Vysoké škole Karlovy Vary, hovoří anglicky, německy, rusky a španělsky a tajně sní o baru na pobřeží v teplých krajích.

1. Jak soutěž recepčních probíhala?

Výstup před porotou začínal rozhovorem a pokračoval hranou scénkou. Celkem nás bylo 10 soutěžících. Z mimopražských hotelů jsme byly jen dvě zástupkyně. Všichni soutěžili v uniformě svého hotelu.

2. Jaké znalosti porota prověřovala?

Otázky byly zaměřené na oblast hotelnictví. Porotci se ptali na mezinárodní hotelové řetězce působící v Čechách, na existující hotelové programy, internetové rezervační systémy nebo na význam anglických výrazů používaných v hotelnictví. Porotu ale také zajímalo, kde se my sami vidíme za pět, deset let a proč jsme na soutěž přijeli.

3. Jak vypadala hraná scénka?

Dostali jsme hotelová pravidla, kterých jsme se museli držet. Chvílemi to bylo matoucí, jelikož byla jiná, než na která jsme zvyklí z našich hotelů. Porotci prověřovali, jak v dané situaci zareagujeme a jak ji vyřešíme. Myslím, že porotu zaujala má komunikace v angličtině a snaha vyřešit situaci k prospěchu hosta. Přitom jsem se na soutěž nijak nepřipravovala, nejlepší přípravou je totiž samotná praxe a pak také pravidelná hotelová školení.

4. Co vás na práci v hotelu Carlsbad Plaza baví nejvíc?

Svoji práci mám ráda jako celek, od příjezdu do odjezdu hosta, plnění jeho přání a požadavků. Baví mě i administrativa spojená s prací recepční a práce s recepčním programem. Ráda hovořím cizími jazyky a setkávám se s různými typy lidí. Carlsbad Plaza bych doporučila pro jeho jedinečnost – v Karlových Varech nenajdete hotel s tak širokou nabídkou lázeňských služeb a zároveň konferenčních možností. Mým nejoblíbenějším místem je hlavní recepce. Jsme totiž stěžejním bodem pro naše klienty. Spokojení hosté mě vždy potěší.

Galerie

Jarmila Mrázková

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
Game Guardian App John

16. srpna 2017 15:59


It's surprising you aren't more popular given that you definitely possess the gift.

Reagovat

inz residence ec asd

16. srpna 2017 14:30


Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Many thanks!

Reagovat

Online Casino Malaysia asid

16. srpna 2017 13:54


Great post full of useful tips! My site is fairly new and I am also having a hard time getting my readers to leave comments. Analytics shows they are coming to the site but I have a feeling “nobody wants to be first”.

Reagovat

toiletry bag asid

16. srpna 2017 11:58


This particular is usually apparently essential and moreover outstanding truth along with for sure fair-minded and moreover admittedly useful My business is looking to find in advance designed for this specific useful stuffs…

Reagovat

More Info jakiejack6@gmail.com

16. srpna 2017 10:47


hello!! Very interesting discussion glad that I came across such informative post. Keep up the good work friend. Glad to be part of your net community.

Reagovat

Halstedhus asid

16. srpna 2017 10:45


Hi I found your site by mistake when i was searching yahoo for this acne issue, I must say your site is really helpful I also love the design, its amazing!

Reagovat

Bitcoin to Western Union Thank you s

15. srpna 2017 23:10


Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.

Reagovat

Component Overhaul & Repair asd

15. srpna 2017 16:26


Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.

Reagovat

questions to ask a crush jakiejck6@gmail.com

15. srpna 2017 10:56


Thanks for taking the time to discuss this. I feel strongly about it and love learning more on this topic.

Reagovat

sleepwear singapore asid

14. srpna 2017 10:45


We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work.

Reagovat

How to Choose a Herbal Hemorrhoid Remedy JAMS

14. srpna 2017 9:11


Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.

Reagovat

plexiglas sd

13. srpna 2017 10:45


this is really nice to read..informative post is very good to read..thanks a lot!

Reagovat

real estate licence ontario asid

13. srpna 2017 9:21


I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.

Reagovat

Foto op canvas asd

12. srpna 2017 16:35


I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.

Reagovat

real estate salesperson singapore asid

12. srpna 2017 12:36


I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.

Reagovat

gasgiant.dk asid

12. srpna 2017 11:41


What a fantabulous post this has been. Never seen this kind of useful post. I am grateful to you and expect more number of posts like these. Thank you very much.

Reagovat

photographe Antananarivo asd

12. srpna 2017 11:32


Thank you for another great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

Reagovat

Utah Divorce Court jakiejck6@gmail.com

12. srpna 2017 10:40


I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all...

Reagovat

ig followers https://uberinsta.com/buy-followers-on-instagram

12. srpna 2017 9:44


I am impressed. I don't think Ive met anyone who knows as much about this subject as you do. You are truly well informed and very intelligent. You wrote something that people could understand and made the subject intriguing for everyone. Really, great blog you have got here.

Reagovat

Pixel Gun 3D Hack Leo M. Stjean

10. srpna 2017 14:42


Hey, I discover perusing this article a delight. It is greatly useful and intriguing and all that much anticipating perusing a greater amount of your work..

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 2099)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru