Spokojení hosté mě vždy potěší

Jarmila Mrázková pracuje v hotelu „Carlsbad Plaza" na pozici recepční. Na podzim získala v soutěži „Mladý recepční roku 2008" v Praze exkluzivní Cenu poroty. Vedle práce studuje právo na Vysoké škole Karlovy Vary, hovoří anglicky, německy, rusky a španělsky a tajně sní o baru na pobřeží v teplých krajích.

1. Jak soutěž recepčních probíhala?

Výstup před porotou začínal rozhovorem a pokračoval hranou scénkou. Celkem nás bylo 10 soutěžících. Z mimopražských hotelů jsme byly jen dvě zástupkyně. Všichni soutěžili v uniformě svého hotelu.

2. Jaké znalosti porota prověřovala?

Otázky byly zaměřené na oblast hotelnictví. Porotci se ptali na mezinárodní hotelové řetězce působící v Čechách, na existující hotelové programy, internetové rezervační systémy nebo na význam anglických výrazů používaných v hotelnictví. Porotu ale také zajímalo, kde se my sami vidíme za pět, deset let a proč jsme na soutěž přijeli.

3. Jak vypadala hraná scénka?

Dostali jsme hotelová pravidla, kterých jsme se museli držet. Chvílemi to bylo matoucí, jelikož byla jiná, než na která jsme zvyklí z našich hotelů. Porotci prověřovali, jak v dané situaci zareagujeme a jak ji vyřešíme. Myslím, že porotu zaujala má komunikace v angličtině a snaha vyřešit situaci k prospěchu hosta. Přitom jsem se na soutěž nijak nepřipravovala, nejlepší přípravou je totiž samotná praxe a pak také pravidelná hotelová školení.

4. Co vás na práci v hotelu Carlsbad Plaza baví nejvíc?

Svoji práci mám ráda jako celek, od příjezdu do odjezdu hosta, plnění jeho přání a požadavků. Baví mě i administrativa spojená s prací recepční a práce s recepčním programem. Ráda hovořím cizími jazyky a setkávám se s různými typy lidí. Carlsbad Plaza bych doporučila pro jeho jedinečnost – v Karlových Varech nenajdete hotel s tak širokou nabídkou lázeňských služeb a zároveň konferenčních možností. Mým nejoblíbenějším místem je hlavní recepce. Jsme totiž stěžejním bodem pro naše klienty. Spokojení hosté mě vždy potěší.

Galerie

Jarmila Mrázková

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011


Přidat nový komentář
norditropin pen sdasd

16. ledna 2017 16:32


Thanks so much for this information. I have to let you know I concur on several of the points you make here and others may require some further review. but I can see your viewpoint.

Reagovat

Inwestycja w nieruchomości ckrlink2

16. ledna 2017 15:56


Co jest to. Dzięki!

Reagovat

e-lex.com.pl ckrlink1

16. ledna 2017 15:38


Właśnie tego szukałem. Dzieki!

Reagovat

Augusto de Arruda Botelho jams

16. ledna 2017 7:23


Your article has piqued a lot of positive interest. I can see why since you have done such a good job of making it interesting.

Reagovat

alexa seo services jams

15. ledna 2017 15:12


This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives in depth information. Thanks for this nice article.

Reagovat

Women's fashion jaikejack6@gmail.com

15. ledna 2017 10:43


I really enjoyed reading this post. big fan. Keep up the good work andplease tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?

Reagovat

Jaka kara za posiadanie marihuany ckrlink

14. ledna 2017 18:50


Nice job. Great blog.

Reagovat

breaking hindi news vaartaa

13. ledna 2017 13:20


Vaartaa.News a Hindi news portal brings news in Hindi from National news, latest news, World news, Hindi news, current events and entertainment news.

http://vaartaa.news/

Reagovat

marketing for equestrians asid

12. ledna 2017 12:24


You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.

Reagovat

mulebar.com/fr/shop/equipement-sportif/ asid

12. ledna 2017 12:05


This is an amazing article to read, mate. The information here is just absolutely outstanding. This is, without a doubt, one of the best articles that I've read recently. Brilliant work!

Reagovat

FREE Weight Loss PDF Guide asid

12. ledna 2017 12:02


Howdy! Pleasant stuff, do update me as often as possible when you post again something like this!

Reagovat

minecraft.com Alexander Baron

11. ledna 2017 9:30


Ahh. Simple and interesting. Beautifully Plot. I like start and end of this article. I will visit again this site. Just keep Posting.

Reagovat

Best Money Lender Bukit Batok asid

11. ledna 2017 8:48


wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.

Reagovat

Seo Cincinnati jams

11. ledna 2017 0:04


Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Reagovat

debenhams bed linen asid

10. ledna 2017 20:23


Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more.

Reagovat

delonghi icona coffee machine asid

10. ledna 2017 15:45


It increases the metabolism which, in turn, leads to better energy levels throughout the day and to a higher fat burning rate.

Reagovat

nutribullet target asid

10. ledna 2017 13:29


wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.

Reagovat

us postal service change of address jams

10. ledna 2017 13:07


I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work and please tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?

Reagovat

grant boxing gloves asid

10. ledna 2017 11:29


A child asked God: "If everything was written in fate so why should the convention?"

Reagovat

Vintagecars Alexander Baron

10. ledna 2017 6:18


Ahh. Simple and interesting. Beautifully Plot. I like start and end of this article. I will visit again this site. Just keep Posting.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 1339)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další »

Newsletter

↑ nahoru