Ze zákulisí hotelu: úklid pokojů

Prostřednictvím následujících řádků nyní můžete navštívit zákulisí našeho hotelu. Tato pravidelná rubrika se snaží ukojit Vaši zvědavost a umožňuje nahlédnout do soukolí složitého mechanizmu, který díky precizní práci všech, jež se podílí na chodu hotelu Carlsbad Plaza, šlape hladce jako luxusní švýcarské hodinky.


Už jste někdy přemýšleli, kdo a kolik práce stojí za bravurně uklizenými pokoji? Prozradíme Vám, že za touto nelehkou prací stojí 22 pokojských, za celkový vzhled a služby pokojů a apartmá odpovídají nejen ony, ale také asistentky, hospodyně a v neposlední řadě manager human resources.

Protože hotel Carlsbad Plaza patří jako jediný v Karlových Varech do prestižní aliance těch nejlepších hotelů světa “The Leading Hotels of the World“ a jako jediný v České republice se pyšní mezinárodním označením “5* Superior“, musí být pokojské speciálně školené na úklid, ať se jedná o pobytový nebo večerní úklid. Pokojské tedy musí splňovat na 107 kritérií, které zahrnují jak osobní přístup jednotlivých zaměstnanců k hostům a jazyková vybavenost, tak vysoké standardy kvality úklidu. Za samotné pokojské pak odpovídají hospodyně, které jim také pomáhají řešit mnoho provozních úkolů, co se týče úklidů a přání jednotlivých hostů.

Vaše pokoje, pokoje hotelových hostů, jsou běžně uklízeny 25 -30 minut, dvoupokojové apartmány pak 40 minut a největší pokoj s číslem 401 zabere pokojské 1 hodinu a 10 minut. Každý pokoj je jedinečný v závislosti na tom, kdo v něm právě přebývá. Neotřesitelné základy stojí na dokonalé čistotě, dále je hostům doplněn minibar, srovnány osobní věci a kosmetika, vyměněno prádlo a mnohé další. Při večerním úklidu chceme, abyste přišli do svého pokoje jako do oázy klidu ideální pro spánek, pokojské zatahují závěsy, nastavují uklidňující hudbu a zanechají malou pozornost v podobě čokoládky.

Hotel Carlsbad Plaza se svými zaměstnanci dělá vše proto, aby se všichni hosté cítili jako doma.

Fotografie


Přidat nový komentář
best diet pills Stella Corbin

16. září 2017 19:38


Diet pills are for people who want to lose weight but do not have the time to exercise or are unable to change to a healthier diet program.
http://www.wikiweightwatcher.com/best-diet-pills/

Reagovat

showbox download for ipad Kaden

15. srpna 2017 8:10


I have not any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.

Reagovat

AMP aftabak

8. srpna 2017 22:32


You can make sense of how to gauge these movements with the right web displaying instructional class.

Reagovat

expert proposal writers eric

8. srpna 2017 10:59


Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..

Reagovat

apk editor online apkeditorpro

4. srpna 2017 13:25


The APK file extension is a special file format that works much like a standard EXE or executable file does on a Windows computer. It is an executable program file that installs an application on your Android smartphone. <a href="https://apkeditorpro.com/how-to-use-apk-editor-pro.html">apk editor online</a>|


Reagovat

ear infection home remedy Ameliya

4. srpna 2017 13:08


wow, great, It is wonderful content has been published at this plat form. ear infection home remedy Now own words needs to know any informative information then will absolutely recommend your website where can accurately knowledge can consider.

Reagovat

apk editor video apkeditorpro

4. srpna 2017 9:25


For this to be done, one needs to be able to have a professional made video created by YouTube video editors. These types of services have been of great help to create quality film for various individuals because they help to bring the video online the right way.https://apkeditorpro.com/

Reagovat

www.housetrfan.blogspot.in/2017/07/dermagen-iq-avis-ne-pas-lacheter-avant.html Kaden

1. srpna 2017 11:22


I have a hard time describing my thoughts on content, but I really felt I should here. Your article is really great. I like the way you wrote this information.

Reagovat

Case study solutions online paul edwards

20. března 2017 16:57


I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

Reagovat

Best Ceramic Knives Sophie

23. listopadu 2016 12:26


I agree wit what you people are trying to posture anyways Best Ceramic Knives are very important for your safety

Reagovat

Best Ceramic Knives Sophie

23. listopadu 2016 12:24


I agree wit what you people are trying to posture anyways <a href="stuffyourkitchen.com/top-7-best-ceramic-knives-reviews/">Best Ceramic Knives</a> are very important for your safety

Reagovat

niche relevant backlinks alberetin232@gmail.com

23. listopadu 2016 7:58


SEO Professional experienced in link building. With my techniques I can help you to get your desired rankings. 100% white hat and 100% ethical professional. If you have any problem with my service so please feel free message me.

Reagovat

http://onthespeakers.com/ Onthespeakers

1. srpna 2016 17:39


Never laugh at your wife’s choices… you’re one of them … pretty great!!

Reagovat

kotak net banking nsk

22. června 2016 8:19


Don’t make a girl fall for you if you have no intention of catching HER.

Reagovat

bob net banking nsk

22. června 2016 8:14


Never laugh at your wife’s choices… you’re one of them …

Reagovat

citi bank net banking nsk

22. června 2016 8:08


Never laugh at your wife’s choices… you’re one of them

Reagovat

idbi bank net banking nsk

22. června 2016 8:04


People with high ego and unnecessary attitude deserves the standing ovation of the tallest finger…

Reagovat

vijaya bank net banking nsk

22. června 2016 8:01


There is no market for YOUR EMOTIONS, so never advertise your FEELINGS just display YOUR ATTITUDE.,.

Reagovat

obc net banking nsk

22. června 2016 7:57


Silence is the best answer to a Fool

Reagovat

uco bank net banking nsk

22. června 2016 7:53


If you don’t like my attitude then stop talking to me.

Reagovat

Zobrazené záznamy: od 1 do 20 (celkem 72)
1 | 2 | 3 | 4 | Další »

Newsletter

↑ nahoru