Žijte rozumně, nic nepřehánějte

„Žijte rozumně, nic nepřehánějte. Hodně se pohybujte a stravujte racionálně," radívá svým pacientům MUDr. Alexandr Lukovnik, hlavní lékař hotelu Carlsbad Plaza a luxusního léčebného střediska Carlsbad Clinic, kterého přivedla do Karlových Varů před mnoha lety rodina a nepříznivá ekonomická situace v Rusku. Od té doby si v Čechách dokončil atestaci v oboru chirurgie, anesteziologie a resuscitace a stál u zrodu nejmodernější karlovarské kliniky. „V roce 2003 mě vedení požádalo o přípravu koncepce léčebného úseku nového lázeňského hotelu. Dnes mohu s jistotou říct, že podobné zařízení v Karlových Varech zatím neexistuje a myslím si, že ještě dlouhou dobu existovat nebude," říká s úsměvem Alexandr Lukovnikov. Hostům hotelu doporučuje vyzkoušet kryoterapii, thajské masáže, kosmetiku nebo diagnostiku a sní o rozšíření nabídky procedur o obezitologii.

Jak jste se dostal ke studiu medicíny a k lázeňství?

Čirou náhodou. Na základní a střední škole jsem se zabýval biologií a chtěl jsem ji studovat i na vysoké škole. V deváté třídě jeden můj kamarád prohlásil, že by rád na medicínu. Říkal jsem si, co kdybych to zkusil i já? Pustil jsem se do čtení knížek o práci lékařů a zaujala mě chirurgie. Jenže osud mi postavil do cesty malou překážku - napoprvé jsem se na školu nedostal, k přijetí mi chybělo půl bodu. Šel jsem tedy pracovat. Nastoupil jsem jako sanitář k záchrance. Po roce tvrdé práce a příprav na zkoušky jsem přijímačky úspěšně složil a po šesti letech se ze mě stal chirurg začátečník. K rehabilitaci jsem se dostal po přestěhování do České republiky. Do společnosti Eden Group mě pak před sedmi lety přivedla paní ředitelka Romana Mrvová, a protože se nabídka zdála hodně zajímavá, rozhodl jsem se velice rychle.

Co máte jako vedoucí lékař hotelu na starosti?

Zodpovídám za čistě medicínské věci. Snažím se, aby se kvalita léčení neustále zvyšovala.. Chci, aby naši pacienti odjížděli domů spokojeni a pak se k nám znovu vraceli. Sám se pacientům také věnuji a provádím odbornější práci jako anesteziolog na sále.

Vzpomínáte často na své pacienty?

Měl jsem několik zajímavých klientů, ale spíše z lékařského hlediska, tzv. těžší případy. Byli to například pacienti s cukrovkou, kterým jsme hodně pomohli. Jiní pacienti zase nevěřili v úspěch léčby, ale na konci pobytu za námi přicházeli s omluvou a poděkováním. Osobně jsem ještě stále v kontaktu s první pacientkou, kterou jsem na Carlsbad Clinic operoval. Na klinice se setkávám také s VIP klientelou, ale pro mě, lékaře, je v ordinaci každý pacient jen člověkem. Pojem VIP v ordinaci ztrácí na významu.

Jak se Vám žije v Čechách?

Jsem tady moc spokojený. Ve volném čase sportuji, jezdím na kole, běhám, v zimě jezdím na běžkách nebo si čtu. V hotelu si dopřávám potřebné procedury, nedávno jsem absolvoval plynové injekce a chystám se do kryokomory. Ve Varech mám také své oblíbené místečko. Je to malý parčík naproti hotelu Richmond. Kdysi tam bývalo letní kino, škoda, že už zaniklo. Ale parčík zůstal útulný a hezký.

Galerie

Alexandr Lukovnik

Celá galerie

Datum publikování: 7.8.2011

↑ nahoru