Etiketa

Etiketa

Když se gentleman střetne s dámou

Žena je jako květina, je křehká a čistá jako čerstvě napadaný sníh a je třeba s ní zacházet v rukavičkách. Slyšte pánové napříč věkovým spektrem! Správné chování vůči ženě dokazuje, že jste dobrým člověkem a jste na nejlepší cestě stát se opravdovým gentlemanem. Vítejte v naší pravidelné rubrice o pravidlech vybraného chování.
 
Přesto, že jsme toho názoru, že základy vybraného chování by měl oplývat každý muž nejenom gentleman, je patrné, že tomu ne vždy tak je, proto začněme od začátku.
 
Dámě je třeba vždy otevřít dveře, nejedná se pouze o ty vchodové, zde máme na mysli i dveře od vozu, pokud by počasí nepřálo, je třeba podržet nad ženou deštník. Pokud zavítáte například do restaurace, pomozte tomu něžnému stvoření s kabátem, podržte rukavičky či kabelku, usaďte je a vstaňte vždy, když odchází od stolu nebo zpět usedá. Máte-li před sebou překážku v podobě schodiště, při stoupání dejte přednost Vašemu ženskému protějšku a naopak, když budete scházet dolů, vydá se gentleman jako první, aby dámu ochránil svým tělem v případě pádu.
 
Malou změnu zaznamenáte, pokud vstupujete s ženou do výtahu, má přednost jak při nástupu tak i při výstupu. Je dobré vědět, že v běžném kontaktu je vhodné pozdravit ženu jako první, zatímco v pracovním styku zdravíme nejprve tu osobu, která je hierarchicky nejvýše. Normy chování platí neustále a kdekoliv, mějte proto na paměti, že velikostí Vašeho konta a majetku rozhodně ten správný dojem na dámu neuděláte a urazit ji můžete kritikou a rozmluvou o soukromích záležitostí před jakýmkoliv dalším obecenstvem. Pokud si vštípíte těchto několik běžných pravidel, každá žena to velmi ocení a žádná nepřehlédne.
 
Je pouze na Vás, jakou cestou se vydáte. Skutečným gentlemanem se nemusíte narodit, nepotřebuje ani žádného výrazného talentu, být gentleman je otázka volby. Co si zvolíte právě Vy?

 

Fotografie

↑ nahoru