Etiketa: Kravata

Etiketa: Kravata


"Dobře uvázaná kravata je první vážnou věcí v životě."  Oscar Wilde 

 
 
Následujte našeho průvodce do světa etikety, pohodlně se usaďte, protože právě vstupujeme do 17. století, konkrétně do roku 1635, abychom byli svědky zrodu dnes již tak tradičního módního doplňku, a to kravaty. Jak to už ve světě módy bývá, vše začalo v Paříži, kam přicestovali chorvatští vojáci na pomoc francouzskému králi. Součástí jejich uniformy byl i šátek uvázaný kolem krku, s vyšší hodností vojáka stoupala také kvalita látky šátku. Tyto později nám známé kravaty převzala jako součást uniformy také francouzská armáda. Kravata se postupem času stala oblíbenou nejen u vojáků, ale i u běžných mužů.
 
Dnes tvoří kravata nedílnou součást každého pánského šatníku a pokud si myslíte, že jste opravdovým odborníkem na vázání kravaty, jste nejspíše na omylu. Je to celkem k podivu, ale francouzský autor Masconi ve své knize o kravatách zaznamenává 188 druhů kravatových uzlů. Ruku na srdce, kdo z Vás se teď pánové nezalekl? Úsměv jistě ztuhl i ve tváři mnoha dam. Pokud ale umíte kvalitně uvázat alespoň 2 kravatové uzle, máte vyhráno.
 
Jeden menší uzel pro košile s úzkým límečkem a větší kravatový uzel pro širší, italské límečky. Protože menší uzly nevyžadují dlouhou délku kravaty, jsou oblíbené především u vysokých mužů, kteří mají problém s vázáním velkých uzlů. Těm po uvázání nedostačuje délka kravaty na sponu opasku, jak předepisuje etiketa. Větší velikost uzlu se někdy provádí jeho druhým či třetím ovázáním
 
Jistě jste už na nějakém gentlemanovi zpozorovali dolíček v uzlu kravaty. Dolíčky se totiž staly velmi populárními. Vytvoření důlku na kravatovém uzlu se provádí v posledním kroku vázání kravaty. Jednoduše vytvoříte štěrbinu ve středu uzlu posunutím prstu na konečné smyčce před utažením. Pak ve stejnou dobu pomalu utáhněte uzel a vysuňte prst.
 
A malá rada na závěr: Nikdy si nepovolujte uzel u kravaty, mohlo by to svědčit o Vaší únavě a neprofesionálnosti. Raději si kravatu úplně sundat, než mít povolený uzel.

Fotografie

↑ nahoru