Etiketa: pravý gentleman

 

„Chlapcem se narodíte, s věkem se stanete mužem, ale být gentlemanem – je otázkou vlastní volby.“

V pravidelné rubrice Etiketa se zaměřujeme na pravidla společenského chování, co je to ale kodex mužské cti?  Jak by se měl chovat pravý gentleman? V moderní stále se zrychlující době neosobních kontaktů je pravý gentleman spíše raritou než běžností. Reprezentativní způsob, kterým se vyznačovali muži dob minulých, je v současnosti zdá se být už trochu pasé. Aby muž mohl být považován za opravdového gentlemana, měl by dodržovat následující základní pravidla.

Gentleman se pozná na první pohled svým vzhledem, pěstěné vzezření a stylové oblečení je samozřejmostí. Nepleťme si ale gentlemana v současnosti s mnohdy až přespříliš pěstěnými jedinci mužského pohlaví. V konverzaci by měl ukázat všeobecné vzdělání, mluvit plynule, příjemných tónem hlasu, chytře a vhodně využívat řeč a dokázat bavit svou společnost. Každý ale opravdu každý gentleman ví, že mocnou zbraní je neodolatelný šarm, kterým dokáže například u večerní tabule okouzlit nejednu dámu, jejíž blaho by mu mělo být nadevše, a jíž by byl odvážným ochráncem. Za každých okolností gentleman neztrácí svůj klid a jedná čestně, ve společnosti alkohol spíše popijí, než pije. Chová se velice taktně a akceptuje vůli ostatních.

Slušným a sebejistým vystupováním se pro člověka otevřou nejedny dveře, které mnozí před ostatními nechávají zavřené. Gentlemana v sobě musíte probudit, musíte ho nalézt a naprosto se s ním ztotožnit. Žádný učený z nebe nespadl, proto je i v tomto ohledu důležitá praxe, trpělivost a zejména přesvědčení dále pokračovat.

Pokud si vštípíte výše zmíněná základní pravidla, Vaše cesta stát se opravdovým gentlemanem bude jistě vítězná… nezapomeňte však, že být gentlemanem – je otázkou vlastní volby.

Fotografie

↑ nahoru