Etiketa: Příbor

Vítejte v pravidelné rubrice Etiketa, kde se pro tentokrát dozvíte něco o příboru. Z hlediska stolování je pro člověka moderní civilizace příbor něčím naprosto běžným, nad čím ani nepřemýšlí. Bylo tomu ale takto vždy? V následujících řádcích se dočtete o nejedné zajímavosti.

Kořeny stolování jak ho známe dnes, objevíme již ve středověku, kdy příbor byl výsadou pouze šlechty, nicméně vzdělání přišlo také mezi nižší vrstvy, kam společně s ním přišlo i učení o dobrých mravech, tedy i příboru.

Vzhledem k tomu, že většina populace jsou praváci, držíme nůž v pravé ruce a také ho nalezneme napravo od talíře, řeznou hranou směrem dovnitř, abychom si o jeho ostří nemohli ublížit a jako symbolika, že nůž není zbraní. Dříve docházelo k nejedné potyčce u společného stolu, což je v dnešní době jen těžko představitelné, a proto moudrý Ludvík XVI. nechal špičky nožů brousit dokulata, jemu tedy vděčíme za klasický příborový nůž.

Příbor se skládá i z vidličky, ta je v Evropských zemích nedílnou součástí stolování. Například ale v Thajsku si nedávejte jídlo do úst pomocí vidličky, slouží pouze jako pomůcka k přihnutí sousta na lžíci.

Oproti evropskému příboru, se například v Asii příbor nepoužívá, nejčastěji jsou jídelním nástrojem hůlky a malá krátká lžíce. V některých asijských zemích se dokonce jí pouze rukou a to zásadně pravou. Jíst levou rukou je zkrátka krajně nevhodné, protože levá ruka slouží k očistě těla po použití toalety. Proto na Blízkém východě, v Indii a v některých částech Afriky nikdy nejezte levou rukou.

A pokud zavítáte do Mexika nebo si i jen v mexické restauraci dopřejete tacos, jezte zásadně rukama, a to i pod rizikem nějaké té nežádoucí skvrny. Jíst tacos vidličkou a nožem znamená, že byste byli při nejmenším považováni za snoba.

Zpět do Evropy. Nezapomínejte, že pokud jste jídlo pouze přerušili, příbor na talíři zkřížíte, pokud jste dojedli, příbor na talíř položíme souběžně. A teď nám už nezbývá nic jiného, než Vám popřát dobrou chuť a příjemné posezení v jedné ze tří restaurací hotelu Carlsbad Plaza.

 

 

Fotografie

↑ nahoru