Naši slavní hosté: Lama Šerab Gjalcchän rinpočhe a Lama Ole Nydahl

Toto vydání Carlsbad Revue bude možná o trochu více výjimečné, než bývá obvykle naším dobrým zvykem, poskytneme Vám nejen jeden ale rovnou dva exkluzivní rozhovory s opravdu výjimečnými hosty a neobyčejnými osobnostmi. Dovolte, abychom Vám představili, Lámu – Šeraba Gjalcchäna rinpočhe a Lámu – Ole Nydahla.

Lama Šerab Gjalcchän rinpočhe se narodil roku 1950 v severní části Nepálu, jež krášlí výhled na okolní Himalájské pohoří. Byl výjimečně nadaným studentem a dokonale ovládl všechny aspekty tradičního buddhistického studia. Titul „Maniwa“, jehož je držitelem, je udělován mistrům praxe, kteří odříkali nejméně jednu miliardu manter Om mani peme hung. Jeho výklady jsou prostoupeny nejen praktickými radami, ale také příběhy a vřelým humorem.

Lama Ole Nydahl se narodil 19. března 1941 severně od Kodaně a zde také vyrůstal. Studoval filozofii, anglický a německý jazyk na univerzitě v Kodani, také v USA, Tübingenu a Mnichově. Jeho současnou pracovní náplní je cestování dvakrát ročně kolem světa, aby přednášel o buddhismu a vedl meditační kurzy. V roce 2012 poprvé za dvacet dva let cestoval lama Ole Nydahl zpět do místa Buddhova osvícení v Indii. 

 

Jaký byl důvod Vaší návštěvy České republiky a je to Vaše první návštěva?

Š. G. Rinpočhe: Byl jsem pozván do Těnovic u Plzně při příležitosti inaugurace první buddhistické “Stúpy“ v České republice. Českou republiku jsem navštívil v minulosti již pětkrát.

O. Nydahl: Českou republiku znám velmi dobře a moc se mi tu líbí. Na celém území České republiky se nachází přibližně 50 budhistických center, proto k vám jezdím velmi často.

 

Máte nějaké životní motto, kterým se řídíte?

Š. G. Rinpočhe: Řídím se jednoduchou větou: „Soucitná mysl je vždy zdrojem štěstí.“

O. Nydahl: „Je důležité, aby byl člověk šťastný a objevil opravdové bohatství, které se ukrývá uvnitř každého z nás.“

 

Co Vás činí šťastným, máte nějakou zálibu?

Š. G. Rinpočhe: Mé štěstí pochází převážně ze cvičení vlastní mysli.

O. Nydahl: Miluji skok padákem, mám za sebou přes 150 seskoků. Jinak na záliby nemám tolik času, věnuji se plně své práci.

 

Kdy jste se začal studovat Buddhismus a co Vás přimělo ke studiu?

Š. G. Rinpočhe: Začal jsem studovat z vlastního rozhodnutí již jako dítě, když mi bylo 8 let.

O. Nydahl: S buddhismem jsem se setkal poprvé v Himalájích na svatební cestě s mou ženou. V Evropě v té době nebyl buddhismus rozšířen. Rok poté jsem začal se svým studiem a později se vydal do západního světa šířit buddhistické učení.

 

Vzkázal byste něco našim čtenářům a hostům?

Š. G. Rinpočhe: Užívejte si naplno veškeré nabízené služby a procedury.  A nezapomeňte relaxovat.

O. Nydahl: Vše co máte rádi a dělá Vás šťastným, přejte i všem ostatním. Užívejte si života.

 

Fotografie

↑ nahoru