Prameny

Prameny

karlovarské, léčivé, termální, minerální, magické

Již první osadníci údolí a lesů kolem řeky Teplá znali léčivé účinky termálních minerálních vod zde vyvěrajících. Byla jim přiřknuta magická moc, tu na vlastní kůži vyzkoušel i sám Karel IV., který roku 1370 povýšil osadu na město. Traduje se, že v teplých pramenech ulevoval svým bolavým nohám.

Podzemí Karlových Varů je protkané nespočtem pramenů a pramínků, na povrchu je zachyceno a zpřístupněno veřejnosti 15 pramenů, z nichž 12 je běžně užíváno k pitné kúře, která je nedílnou součástí vyhlášené karlovarské léčby. Každý z 15 pramenů se liší v teplotě vývěru a množství rozpuštěného oxidu uhličitého, tyto rozdíly jsou určující pro samotné účinky na člověka. Nejslavnějším pramenem je 1. karlovarský termální minerální pramen Vřídlo, který vyvěrá ve Vřídelní kolonádě a je k pitným účelům ochlazován a rozveden do pěti pramenních váz. Za Vřídlem ale nemusíte z hotelu Carlsbad Plaza chodit daleko, je svedeno do pítka přímo v hlavní recepci, kde je volně k dispozici všem hotelovým hostům.

Kde se však zdejší prameny vzaly? Prameny jsou pozůstatkem postvulkanické činnosti v širší oblasti Karlových Varů, tvoří se v hloubkách okolo 2 500 metrů pod zemským povrchem.  Je až neuvěřitelné, že složení pramenů je po staletí neměnné. Tato léčivá voda obsahuje většinu prvků periodické tabulky, běžně lze analýzou rozpoznat až 40 prvků blahodárně působících na lidský organismus.

Pacienti přijíždějí za zdravím do Karlových Varů z celého světa, indikací pro lázeňskou léčbu jsou nemoci trávicího ústrojí, poruchy výměny látkové, nemoci pohybového ústrojí či onemocnění dásní. Pozor! Pitná kúra by se měla striktně řídit doporučením lékaře.

Prameny jsou však také skvělým prostředníkem pro dokonalou relaxaci, ať už vás trápí zdravotní potíže, nebo jste jen unavení a vystresovaní každodenním shonem. Využívají se nejen k pitné kúře, ale také ke koupelím a dalším tradičním léčebným procedurám. Carlsbad Plaza Medical Spa & Wellness hotel nabízí svým hostům nejširší výběr tradičních i klasických léčebných procedur, s vlastním zdrojem termální vody, díky nimž můžete maximálně využít blahodárných účinku karlovarských pramenů.

 

MUDr. Helena Urbancová

 

Fotografie

↑ nahoru