Vřídlo: Monumentální termální pramen

Nejkrásnější, nejteplejší a nejoblíbenější vřídlo karlovarské kolonády a zároveň neopomenutelná zastávka každodenních procházek čarokrásným údolím říčky Teplé představuje dominantní termální pramen Vřídlo o teplotě 73,4 °C, jenž pod silným tlakem oxidu uhličitého tryská ze samotného srdce země, položeného tisíce metrů hluboko pod povrchem, do ohromující výše až 12 metrů nad zemí. Průzračná voda, známá také pod značkou Mattoni nebo Aquila, má bohatou, až 300 tisíc let dlouhou historii.

Vřídlo, nazývané v minulosti též Brudel, Sprudel nebo Fous, které dokáže za minutu vydat až 2000 litrů horké minerální vody, je bezesporu nejnavštěvovanějším termálním pramenem z celkových patnácti, které se v Karlových Varech nacházejí. Gejzír horké vody vyvěrá v místech Vřídelní kolonády, jejíž podobu určuje již od 16. století proměnlivý diktát doby. Původní barokní budova byla přestavěna přes empírový styl a provizorní dřevěnou kolonádu až do současné podoby - zajímavého architektonického konceptu 60. let minulého století, kde Vřídlo projevuje svou ohromující sílu uvnitř skleněné kopule, chránící romantickou fontánu.

Vřídlo, bohatý zdroj minerálních látek i potřebných stopových prvků, představuje širokou škálu léčebného využití. Vedle ozdravné kůry zahrnující pití termální vody o teplotě 41 až 72 °C nabízí Vřídlo taktéž možnosti léčivých koupelí. O mimořádných účincích pramene na lidský organismus se vědělo už v dobách dávných, nejstarší dochovanou zmínkou velebící Vřídlo jsou ale až záznamy o koupelích krále Karla IV. z konce 14. století. Teprve o mnoho desítek let později se doktoru Becherovi podařilo stanovit také ideální podobu a způsob vnitřního užívání termálních pramenů, adekvátní jednotlivým pacientům. Zlaté časy lázeňství pak prožívaly Karlovy Vary v čele s Vřídlem v 18. století a v nové, modernější podobě je prožívají i dnes.

Termální voda, jedinečná svým chemickým složením a fyzikálními vlastnostmi, nepramení jen na Vřídelní kolonádě, odkud si ji návštěvníci odnášejí v tradičním lázeňském porcelánu. Díky unikátnímu podzemnímu potrubnímu vedení ji mají k dispozici zdarma i všichni hosté hotelu Carlsbad Plaza. Přímo v hale s hlavní recepcí mají možnost načerpat si léčivý pramen z hotelového pítka.

Galerie

Vřídlo

Celá galerie

Datum publikování: 8.8.2011

↑ nahoru