Životní styl

Životní styl


Dámské boty

 
 
Boty dříve sloužily pouze jako ochrana před zimou, v pozdějších dobách rozdělovaly lid na chudé a bohaté. A dnes? Dnes jsou boty jasným projevem životního stylu, podle bot poznáte člověka. Pokud u žen snadno vzniká nějaká závislost, je to závislost na dámských botách, a s množstvím pořízených párů roste chuť.
 
A jak vznikly baleríny nebo lodičky? Asi jako každý fenomén, který zasáhl celý svět velmi nenápadně. Za fenoménem zvaným baleríny stojí Rose Repetto, jejíž syn Roland Petit byl tanečníkem v proslulé opeře Garnier. Psal se tehdy rok 1947, kdy Rose ušila první boty pro syna, takové boty, aby byly pohodlné při tanci. Z pouhé starosti o syna se stal revoluční nápad – vnitřní vložku boty z pružné kůže našila zespod na podrážku. Jistě netušila, že její výrobek spustí lavinu, následně začali chodit všichni tanečníci s prosbou o taneční boty – baleríny.
 
Naprosto zásadní změna přišla jednoho dne s Brigitte Bardot, ta Rose požádala o ušití rudých lakovaných balerín s podpatkem. S těmito střevíčky se šarmantní herečka ukázala ve filmu “…a bůh stvořil ženu“, a rázem se ve Francii nenašla jediná žena, která by nechtěla takové boty mít. A tak se jako mávnutím kouzelného proutku z Repetto stala uznávaná módní značka.
 
Veledůležitým krokem pro dámskou obuv bylo přidání podpatku k botě. Světlo světa spatřily lodičky. Není to však výdobytek moderní civilizace, například už staří Egypťané obouvali boty na podpatku, a to zejména ženy lehkých mravů. Chodit na vysoké noze nebyla vždy výsada žen, za mužskou část populace, která podlehla podpatkům, jmenujme francouzského krále Ludvíka XIV. Složme mu poklonu in memoriam za chůzi v botách na podpatku vyšších více jak 10 centimetrů.
 
Je až nepochopitelné, že američtí puritáni, kdysi dávno označovali lodičky za “ďáblův nástroj“, dokonce měli svůj vlastní podpatkový zákon. Naštěstí se jim lodičky nepodařilo vymýtit. Naprostý boom nastává s příchodem 20. století, kdy procházet se v lodičkách od Manola Blahnika či Christiana Louboutina je prestižní záležitostí.
 

 

Fotografie

↑ nahoru